Lodjapuu

Enviado por Looduskalender el Sáb, 08/06/2019 - 10:10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Lodjapuu

Lodjapuu ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

Eestis on mitmeid asju, mis seotud sõnaga “lodi”. Küllap tuleb sellega seoses teile meelde kõigepealt lodi “Jõmmu”, aga ta võib olla kohanimi sellistes kohtades, kus lotjasid kunagi sõitnud ei ole. Aga see sõna on nimeks saanud ka ühele puule – lodjapuule.

Just praegu on veidi sõstralehte meenutate lehtedega lodjapuul küljes uhked valged õied. Algul avaneb lapse peopesa suuruse õisiku välimine hõbedaste litrikeste ring ja sealt ikka sissepoole järgmised kollakad õied. Esimeste poolavanenud õiekausikestega õisik meenutab saami sõlge, kus äärmised kausikujulised litrikesed on justkui seatud püüdma kurje pilke. Küllap on õide puhkevas lodjapuuõisikus mingi kaitsevägi, põhjala rahvad pidasid sest puust väga lugu ja otsisid talt kaitset.

Lodjapuu ei kasva üle 4 meetri ka siis, kui ta väga rammusal pinnal kasvab. Suurte puupaatide – lotjadega ei ole lodjapuul muud seost, kui vaid see, et ta kasvab ka Emajõe kallastel. Ja kui vanasti tuult ei olnud, siis veeti köitega nendelt kallastelt lotjasid edasi.

Kõige põnevamad on lodjapuud sügisel, kui esmalt lähevad punaseks lodjapuu marjad, seejärel lehed. Siis on lodjapuu tõeline aia ehe.

Ja kuigi meie vanasõna ütleb, et ilu ei panda padaje, saab lodjapuult ka huvitava maitsega marju. Tõsi, kõigile need marjad ei maitse, sest neil on veidi kirbe maitse ja päris kummaline lõhn. Lodjapuu marju süües tuleb kindlasti lasta öökülmadel neid enne näpistada või veidi aega sügavkülmas olla. Sest külm muudab isegi natuke mürgise oleku maitsvateks marjadeks.

Säravpunastest ja veidi läbipaistvatest pärlisuurustest marjadest tegid Lõuna-Eesti vanemad inimesed torte ja kooke ja mahlagi. Marjamahl on mitmeti kasulik, seal on vitamiine ja tema koor on verdtarretava toimega ja ravib nahahaigusi. Väga kasulik on ka lodjapuu marju kuivatada ning neist siis jahu jahvatada. Rukkijahuga segades saab sellest maitsvaid ja tervislikke kakukesi.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.