Maajalg

Enviado por Looduskalender el Dom, 09/06/2019 - 10:10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Maajalg

Maajalg ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

Kas olete märganud, et muru sees on praegu üks pisikeste lillade õitega taim. Maajalg!

Ta roomab osavalt kõrreliste vahel, taime järgmine tutt on ühendatud emataimega justkui pika peenikese pruuni traadi abil. Ta on nii visa, et teda ei võta muruniitja ega ole ka teda võimalik peenralt välja rohida. Igal tema sõlmekohal ajab end laiali sendisuuruste lehtede tutt, lehed meenutavad oma ümarsakilise servaga veidi kassijälgi.

Just need jalajäljekujulised lehed on talle nime andnud. Aga nende lehtede alt kleepuvad maa sisse sitked juured ja ülesse vastakate lehtedega vars, mille ülemises osas on lehtede kaenlas lillad pisikesed huulõied, mis natuke meie kauneid orhideesid meenutavad.

Kassiratas ehk maajalg on vanarahva arvates olnud väga võimas maa-aluste rohi, temaga sai ravida maast tulnud haigusi, neid, mis tänapäeva mõistes allergiahoogudel meid kärna ajavad. Näiteks aitavat, kui sellisele kohale 77 kassiratta lehte üksteise peale ülestikku laduda.

Aga, kes suvistel grilliõhtutel veiniga endale liiga kipuvad tegema ja kõrvetised saavad, neil tasub korjata 5-7 pleekimata lehte sinise rätiku sisse, siduda see kaela ja käia kolm korda vastu tuult ümber sauna – kohe kaduvat kõrvetis kurgust.

Ja hambaarsti juurde polevat teil enam asja, kui maajalga tundma õpite. Peetrusel olnud kunagi suur hambavalu. Siis ütelnud Issand Jeesus: „Võta maajalga ja pea teda suus, nii et ta igale poole puutub!“ Peetrus tegi Issanda sõnade järele ja kohe jäi valu üle. Harilikult võetakse hammaste ravimiseks kolm taime, hõõrutakse sellega valutavat kohta ja riputatakse siis taimed korstnasse üles.

Igatahes pidid eriti väekad olema taimed, mis jaanipäeval korjatud. Otsige ta üles.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.