VIDEO: ühe purde lugu – veebruar

Enviado por Looduskalender el Lun, 02/03/2020 - 08:08
Autorid

Rajaamera salvestused pani liitis Kalle Pihelgas

 

 

 

Cuerpo

 

Rebane ehk punarebane       Vulpes vulpes

 

Vett on ojas palju ja rebast näeme seda ületamas korduvalt. Rebaste „pulmad“ lõppesid veebruarikuus, seega toob emasloom peale paari kuust tiinust ilmale kutsikad.

 

Metsnugis      Martes martes

 

Teistest kärplastest on metsnugised veidi suuremad ja pikemate jalgadega. Tiheda talvekarvastiku värvus enamalt jaolt tumepruun, kohev saba umbes paarikümne sentimeetrine. Kõrvad suhteliselt suured ja teravatipulised. Valgel ajal märkame kaelal ja rinnal suurt kollakat või oranžikat rinnalaiku. Kaalub selline tegelane umbes paar kilo. Nende jooksuaeg jääb südasuvele.

Jahti peetakse ja muud söödavat otsitakse peamiselt maapinnalt. Sageli katkeb loomakese jäljerida mõne puu juures, aga metsnugise puult-puule liikumine käib väga sarnaselt oravatele.

 

Šaakal ehk harilik šaakal     Canis aureus

 

Šaakalipaar liigub koos ja ühiseluliste loomade grupis saab pojad vaid  domineeriva paari emasloom, aga järglaseid kasvatab ülesse kogu seltsing koos. Veebruaris oli šaakalitel arvatavalt innaaeg ja emaslooma tiinus kestab nagu rebastelgi vast paar kuud.

Isegi päevavalguses võib šaakaleid välimuselt segamini ajada väiksema hundiga, aga ka kodukoeraga. Šaakalite karvastik on kollakaspunakas ja peaga võrreldes suured kõrvad. Vanaloomade kehapikkus jääb üle kolmveerand meetri ja kaal üle kümne kilo, kusjuures isasloomad on kröömike suuremad.

 

Mink ehk ameerika naarits     Neovision vision

 

Kas pimeduse katte all liikuval mingil on pulmakaaslane leitud? Veebruaris see aeg neil tavaliselt algab, aga võib kesta märtsikuul või kpgunisti aprillis.

Mis minki iseloomustab, kui me tumepruuni kasukat pimedas ei märka?  Ümar pea, millel väheldased kõrvad, silmatorkav valge laik alalõual ja terav sabaots.

 

Mäger      Melels meles

 

Mäger käis rajakaamerat uudistamas, päris võõristava lõhnaga ese andis loomale märku, et arukam on lahkuda.

Meie mägrad sigivad üldjuhul üle aasta ja seega võib neid ees oodata kas märtsikuus toimuv poegimine või innaaeg, mis jääb aprillikuusse või isegi hilisemale ajale.

 

Kährik ehk kährikkoer      Nyctereutes procyonoides

 

Nende hämara ja ööloomade jooksuaeg algas sellise talvega juba veebruarikuus ning ei pea nad omale paarilist otsima sest täiskasvanud kährikud elavadki paaris kogu aasta vältel. Mis talveuinakusse puutub, siis

Videolõigus näete ühte isendit kaamerat uudistamas, taamal kaaslase silmi ja tundub, et teine uudistaja tuleb veidi hiljem – ümbruskonnas toimuvast peavad mõlemad teadlikud olema sest tegu on territoriaalsete loomadega ja nad pole purdele juhuslikult sattunud. Selline segamets, voolava vee lähedus sobib kährikupaarile elutsemiseks hästi.

Pea salvestuse lõpus 2:50 - 3:00 on kuulda ka isast kodukakku.

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.