Rapuntsel

Postitas Looduskalender - R, 14.06.2019 - 21.21
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Vikipeedia

Image
Tähkjas-rapuntsel
Sisu

 

Tähkjas-rapuntsel          Phyteuma spicatum

 

Poolteist nädalat tagasi tabas mind taimede õpituba läbi viies tõeline üllatus. Kuna ma olen meie Ilmamäe talu läbi käies üsna igale lapikesele kaheksast hektarist juba astunud, siis arvasin end tundvat iga taime, iga põõsa taga. Aga Tõivapera soo servas, kus seitse aastat tagasi võsatalgud tegime, kikitas üle naatide kolm uhket, veel puhkemata rapuntslinutti.

Kuulsite õigesti! See tähelepanuväärne taim on rapuntsel. Õigemini teadusliku nimega tähkjas-rapuntsel. Olen teda ikka pidanud allikate taimeks, sest just liivakivist allikakoobaste lähedalt olen teda varem kohanud.

Tõsi taimeteadlane Anneli Palo ütles mulle just kuu aega tagasi, et ta pole pelgalt allikataim, et võib kasvada ka mujal. Aga ta on päris suur haruldus, III kaitsekategooria taim ja kasvab pigem Lõuna-Eesti metsades.

Võimalik, et ta on siia tulnud koos mõisarahvaga Saksamaalt, kus ta on tavalisem ja kus temast koguni roogasid tehakse. Veel puhkemata õisikunutid võis praetuna olevat delikatess. Meil Eestis teda siiski niipalju pole, et ta kasvõi ravimtaimena oleks kasutusel olnud.

Aga milline see muinasjututegelane siis välja näeb?

Tal on tõesti uhke juuksepahvakas peas, aga mitte pikkade voogavate juutsena, vaid peapeale kuhjatud kõrge harjassoenguna. Kellukalisena näeb ta siiski veidi ristikunuti moodi välja, aga õisik on kõrge ja kuhikjas, kõik väikesed kollased või valged pika emakaelaga õied asuvad vahel meetri pikkuseks sirguva varre tipul. Vars on tugev ja püstine, varre küljes ka mõned süstjad lehed. Alumised südajad lehed on suuremad ja sakilise servaga nagu kellukatel ikka.

Lõuna-Eestis teadis vanarahvas seda lille nõgeslillena – lehed meenutavad tõesti ka nõgese lehti, aga rapunstlina on ta meie kirjavarasse kirja saanud juba 1882. aastal, ilmselt saksa keelest, kuigi rapunzlina tuntakse sealmaal hoopis üht teist kellukalist.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.