Käokann ja tõrvalill

Postitas Looduskalender - L, 15.06.2019 - 11.11
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sisu

Kas teiega on ka nii, et mõned sõnapaarid teile iial selgeks ei saa ja mõni neist enda mõttemaailmas nii tobedalt loodud, et aina imestad. Ehk on see nende inimeste probleem, kes ei tee vahet vasakul ja paremal poolel ja mina olen üks neist. Aga hull on, et see segiajamine on kandunud ka taimetundmise ilma. Ma pean päris pikalt mõtlema kumba puuga on näiteks tegemist, kas saare või jalakaga, kuigi ma tunnen neid mõlemaid pungast juurejupini, aga nimega on nii nagu parema ja vasakuga.

Üks selline hirmuäratav paar on minu jaoks ka tõrvalill ja käokann. Ja kuigi ma tean nende lillede ökoloogiast, et need ahhetama panevad purpurlillad heinamaalaigud on praegu tõrvalillede pesad ja käokannid kasvavad roosade narmaslilledena üksikult heina sees niisketel jaaniniitudel, on mul seda siin lihtsam rääkida, kui kohapeal mõista.

Ilmselt on asi minu lapsepõlves, kui ikka kõiki kõrgeid roosasid nelgilisi tõrvalilledeks nimetasime.

 

Tõrvalill

Tõrvalill ( www.loodusemees.ee )

Tõrvalill ise on tõesti lähedalt vaadates hõreda krooniga nelk mis nelk.

Aga tõrvalilleks ei tee teda mitte ainult tumepurpur tõrvavärvi vars, vaid sellele varrele õitsemise ajal eritatav “tõrv”, nõre, mis suunab putukaid seda õit tolmeldama.

Käokann

Käokann ( www.loodusemees.ee )

Ja kummalisel kombel tunnemegi tänu sellele ära ka poolemeetrise üsna sarnase, aga narmastunud kroonlehtedega käokanni. Tema vars lihtsalt ei kleepu. Ja kui kunagi olete neid oma jaanipäevakimpu korjanud, siis teate seda tunnet hästi – kumbagi lille ei ole õitsemise ajal lihtne murda, nad on sitked nagu traat. Ja seetõttu kasutasime lastena ikka hambaid. Tõrvalille eriti suhu panna ei tahtnud.

Küsite nüüd, et millised on tõrvalille ja käokanni lehed. Pikad kiitsakad olevused, mida õieti ei märkagi. Niivõrd võimsa mulje jätavad nende taimede pika varre otsas asuvad õrnad ja ilusad õied.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.