Ohakaliblika massrändest

Postitas Looduskalender - K, 19.06.2019 - 16.16
Autorid

Pildistas ja kirjutas Urmas Tartes

Tutvu ka Urmase FB kannetega: https://www.facebook.com/urmas.tartes

Image
Ohakaliblikas
Sisu

Ohakaliblikas

 

Ohakaliblikas       Vanessa cardui        

 

Sel aastal on meile sisse rännanud tavatult palju ohakaliblikaid. Ilmselt on tegemist erakordse kahe järjestikuse põlvkonna eri kohtadest siia jõudmisega.

Selle uhke vaatemängu põhjuseid tuleb otsida kaugelt. Märtsikuus täheldati ohakaliblikate massilist rännet Küprosel ja Iisraelis. Aprillis täheldati ohakaliblikate massilist esinemist püsimist Liibanonis. Pürenee poolsaarelt massesinemiste teateid ma ei leidnud.

Meile rändavad talve soojas veetnud liblikad mitte otse Aafrikast vaid Vahemere ümbruses arenenud järgmise põlvkonna liblikad. Kindlaks on tehtud rändetee üle Pürenee poolsaare Marokosse ja tagasi. Tänavusel kevadel nähtu alusel tundub, et ilmselt on meie ohakaliblikad seotud ka Araabia poolsaare rändeteedega.

Tänavusel aastal oli ohakaliblikate talvitumispiirkondades Araabia poolsaare ümbruses tavalisest rohkem vihma ja liblikate toidutaimedel oli hea kasvada. Nii oli juba talvituspaikadest põhja poole rännanud liblikate arvukus ebatavaliselt suur. Vihma on olnud rohkem ka Vahemere idaosas. Mis on andnud ohakaliblikatel võimaluse tavapärase ühe põlvkonna asemel jääda pikemalt paigale ja kasvatada seal üles veel üks põlvkond. Ja selle põlvkonna liblikad on siis nüüd omakorda massiliselt põhja poole rännanud. Ehk meile on jõudnud ühe põlvkonna liblikate asemel kahe põlvkonna ohakaliblikad. Ilmselt ka kahest eri piirkonnast.

Kahe põlvkonna rände hüpoteesi toetavad loodusvaatluste kirjed. Esimesi ohakaliblikaid nähti Eestis maikuu teisel nädalal. Tõenäoliselt on nende seas Marokos talvitunud ja Pürenee poolesaarel kasvanud liblikad (see on teada rändetee). Massilisi vaatluseid täheldati Eestis aga juuni teisest nädalast.

Ohakaliblika valmik elab looduses 2-3 nädalat. Pole võimalik, et mai algul saabunud põlvkond oleks juuni keskpaigani elus püsinud. Soojas kliimas kestab ohakaliblika areng 3-4 nädalat, meil läheb kauem. Seega pole ka võimalik, et juunis nähtud liblikad oleks juba meil üles kasvanud põlvkond. Pealegi on ka juunis nähtud liblikad ränduritele iseloomulikult kulunud välimusega. Küll kattub vaatluste ajaline vahemik täpselt ohakaliblika elutsükli kestusega soojas Vahemere kliimas.

Vaata lisaks:

https://www.thenational.ae/world/mena/butterfly-mass-migration-lingers-in-lebanon-through-wet-spring-1.850812

https://in-cyprus.com/painted-lady-butterflies-in-massive-migration-over-cyprus-video/

https://www.timesofisrael.com/israel-blanketed-by-millions-of-butterflies/

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.