Öösorride pesaelust

Postitas Looduskalender - R, 21.06.2019 - 14.14
Autorid

Veebikaamera pilt  Laranjeiras, LK foorumist

Image
Öösorri pojad käivad palava päevaga neid katva emaslinnu alt väljas
Sisu

Öösorri pojad käivad palava päevaga neid katva emaslinnu alt väljas

 

Öösorr       Caprimulgus europaeus

 

Öösorripaaril koorusid pojad vähem, kui päevase vahedega 13. ja 14. juunil olles tänaseks nädala vanused. Hea, et saame nende lindude toimetamist veebikaamera vahendusel jälgida. Meil vedas, ikkagi aasta lind.

Pööripäeva valgete ööde aegu läheb vanalindudel tegutsemiseks pool tundi enne keskööd sest kogu päeva pole pesal olev emaslind ju poegi toitnud. Samal ajal, aga vahel ka veidi varem kuuleme lähedaloleva isaslinnu „mootoripõrinat“, mis aga katkeb, kui jõutakse emaslinnu lähedusse.

Kuidas me teame, kumb sugupool tuleb öisel ajal poegi söötma? Emaslinnu sulestikku näeme kogu päeva, see on ühtlaselt pruunikas (öisel ajal infrapuna valguses hall). Isaslinnu pesale saabudes märkame välgatavad valgeid tiiva- või sabasulgi (emaslinnul sarnased puuduvad ka lennupildis).

Öised tegutsejad hoiavad päevasel ajal silmi vidukil, aga öisel ajal oma suuri silmi pärani (seda saab veebikaamera vahendusel näha). Aga kui peaksite mõnel väiksemal maanteel, öisel ajal autotulede valges teelt lendu tõusmas umbes rästasuurust lindu ja tema silmad helgivad punakalt on enam, kui kindel, et tegu öösorriga.

Esimestel koorumisjärgsetel öödel nägime poegadele toitu toomas isaslindu, aga poegade isu kasvades tegelevad sellega mõlemad vanalinnud. Eile kesköö paiku hakkasid vanalinnud arvatavalt „soristamisega“ poegasid pesast eemale meelitama, aga mis viga koha peal passida ja toitu oodata, aga küllap vanalinnud lähipäevil sellega hakkama saavad. Sellel veebikaameral on võimalus lähikonnas tegutsevaid linde üles otsida, aga kerge see olema ei saa – vaadake varjevärvust.

Kuidas öösorrid pimedas toiduks putukaid püüavad, kas nagu nahkhiired? Ei, raadiolokatsiooni lindudel pole ikka nägemise abil ja seetõttu ongi poegade üleskasvatamine öösorridel meie laiuskraadil kõige valgemasse aega ajastatud. Lisaks kasutati ära ka täiskuu valgusrikas aeg, mis 17.juunist algas. (Kesk-Euroopas, kus pole „valgeid öid“ peavad öösorrid poegade koorumist veidi teisiti rehkendama ehk kasutama juba noorkuu algusest kuuvalgust).

Veebikaamera pilt Biker, LK foorumist

Öösorri nokk on lai, kurgupära suur ja nokanahk ääristatud harjassulgedega, et püüdmine tõhusam oleks

Öösorri nokk on lai, kurgupära suur ja nokanahk ääristatud harjassulgedega, et püüdmine tõhusam oleks

Vanalinnud jahivad öiseid lendajaid ja putukaid, moodustada püütutest poegade toitmiseks mõeldud nn „toidupakikesi“ (olenevalt suurusest võib olla sellises pakikeses umbes sadakond putukat). Toitja pesale saabudes toidetakse nendega mõlemaid poegasid, seda kas üks või kaks korda.

Mida ja kuidas siis jahitakse? Suurem osa saagist püütakse ikkagi õhust: väiksematest sääski, kihulasi, ööliblikaid nii väikeseid, kui suuri, juhuse tahtel suuri kiile ja mardikaid – ikka seda, keda nõmmemetsades ringi liigub.

Pojad öögivad putukate mitteseedunud osad nagu kitiinkestad räppetompudena välja.

Veel lugemist: „Kas öösorri häirib, kui inimene loodusest kosutust otsib?“: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.