Kobras ja tema kodu

Postitas Aasta Loom - P, 28.07.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Vaata ime! Kobras suudab oma kuhilpesa ka mahajäetud paekarjääri rajada, kuigi sealsed kraaviseinad on puhas paas ja pealekasvanud taimestik alles väga noor ning mullakiht õhuke. Kohale meelitab piibri hea toidubaas - paekarjäär on täis paju ja angervaksa. Kui kiskjaid pole liikumas, saab ka talvel vast kuidagimoodi hakkama.

Foto: Tarmo Mikussaar

 

Suvistel rännuteedel kobraste kuhilpesi kohata - ehkki neid pole Eestis sugugi vähe - pole sugugi lihtne. Kõik on rohtukasvanud. Siiski, kui pesa juba leitud, kuidas aru saada, kas kobras kuhilat ka asustab?

 

Esiteks, mahajäetud kuhil rohtub. Seal hakkab kasvama nõges, malts, puju, põdrakanep, kolmisruse ja palju muud. Asustatud pesakuhilal taimi ei kasva. Sellel hoitakse hoolikalt silma peal ja vajadusel remonditakse ja regulaarselt savitatakse.

 

Korras hoitakse samuti paisutustammid. Mahajäetud tammidest voolab siit-sealt vett läbi. Sellist asja ei luba koprad kunagi. Liigne vesi peab voolama ühtlaselt üle tammi. Hoolika peremehena hoiab kobras kõiki rajatisi hooldatult ja heas korras.

 

Osava ehitusinsenerina suudab kobras rajada pesakuhilaid, veepaisutustamme, varjeurge ja parvetuskanaleid. Oskusi ei õpita vanematelt, need on talletatud geenidesse. Kui piibri asustatud veekogu on piisavalt järskude kallastega, siis pesaruum kaevatakse maasse. Kõik sinna viivad käigud saavad alguse veest. Kes ujuda-sukelduda ei oska, see tuppa ei pääse. Sellist kopra kodu on lihtne avastada talvevarude järgi -  hilissügisel veekogu põhja topitud toitumishaod asuvad alati sissepääsu ees. Varjeurgude ette toitu ei varuta. Madalate ja soiste kallastega veekogudel elavad koprad kuhilpesades. Need on osavalt kokku seatud okstest ja kaigastest ning tsementeeritud savi ja mudaga. Tõeline kindlus isegi karu jaoks. Vana kuhilpesa läbimõõt võib alt ulatuda 10-ne meetrini. Rekord kõrgused jääksid 3 meetri kanti. Kui pinnas võimaldab (paekivi ei tule vastu) siis asub kuhilpesa all sügav tiik. Lõhutud tammide ja vee taseme langemise korral viimane varjupaik. Vahel juhtub, et 5-6 aastaga tarvitab koprapere kõik toiduks kõlbulikud puittaimed ja tuleb kolida edasi uutele aladele. Toiduvarude taastudes pöördutakse tagasi, toimub teatud pendeldamine.

 

Vahur Sepp

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.