Kajakad küntud põldudel - kes nad on?

Postitas Looduskalender - N, 28.11.2019 - 18.18
Autorid

Fotod Arne Ader

Hõbekajakad ja kalakajakad põllul

Hõbekajakad ja kalakajakad põllul

Sisu

 

Kalakajakas           Larus canus

 

Hõbekajakas         Larus argentatus

 

Tähelepanelik vaatleja võib märgata, et põllul toituvas kajakaparves on sarnase sulestikuga kajakad, aga silmapaistvalt erineva suurusega juba eemalt vaadates?

Vanalinnud on suht sarnase sulestikuga, aga kalakajakad paistavad põllu mustal foonil hõbekajakatest pea poole väiksematena. Sügisesel ajal saavad nimetatud liigid seltsis toitudes ja toimetades üpris sõbralikult läbi.

Kui vanalinde pole eriti keeruline suuruse järgi eristada, siis pruunikirju sulestikuga noorlindudega on asjalood keerukamad kuna nende sulestik areneb vanalinnu sulestiku sarnaseks alles neljandaks eluaastaks.

Aga vaatleme kajakaid veidi tähelepanelikumalt on ju selleks võimalusi nii sisemaal, rannikul, kui linnades.

Kalakajakate kehapikkus ületab veidi neljakümmet sentimeetrit, kaalu umbes poole kilo ringis ja tiibadel on siruulatust meetri jagu. Lennupildis märkame just kalakajakatel musti tiivaotsi.

Hõbekajakate kehapikkus on üle poole meetri, aga kaaluvad nad kalakajakatest paar, kolm korda rohkem. Isaslinnud on emaslindudest suuremad ja suuremate isendite tiibade siruulatus võib küündida isegi pooleteise meetrini.

Niisiis, hõbekajakatest väiksemad kalakajakad on ümarama pea ja peenema nokaga. Talvesulestikus võime märgata vanalindude peal ja kaelal tumedamaid halle triipe, mis on Arne ülemisel pildil päris hästi märgatavad.

Kalakajakate vanalindude noka ja jalgade värv on kollakasroheline. Tumepruuni iirisega silmad punased.

Kalakajakas

Kalakajakas ( www.loodusemees.ee )

Pruunikirju sulestikuga kalakajaka noorlindude nokk on sarvekarva ja musta tipuga, jalad hallikasroosad ning silmavärv pole veel punaseks muutunud. Teise talve noorlindudel märkame tiivapealsetel juba sinakashalle sulgi.

Ilmade halvenedes rändavad kalakajakad oma talvitusalade suunas, aga olenevalt saabuva talve karmusest jääb meile talvitujaid tuhatkonna ringis, vahest rohkemgi.

Kalakajakate vaatlused: LINK

Hõbekajakate vaatlused: LINK

Hõbekajakas. Merivälja, Tallinn

Hõbekajakas. Merivälja, Tallinn ( www.loodusemees.ee )

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.