Pajuurvad

Postitas Looduskalender - L, 30.11.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas, pildistas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Pajuurvad

Pajuurvad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Olete kindlasti märganud, et soe ja vinduv sügis on taas pajuutud välja meelitanud? Tegelikult ei ole selles midagi imelikku. Kui oma pildipanka vaatan, siis just enne jõuluaega olen neid maal alati pildistanud.

Nii nagu heal lapsel, on ka pajuurbadel palju nimesid, aga just praegu on nad ilmselgelt utud ehk valged lambautekesed. Pajuuteke on pugenud kaitsvate pungasoomuste vahelt sügisese sooja ja niiskuse tõttu välja ja seda hõbevalgete kattesoomustega ääristatud urvakest ei topi enam kuidagi sinna sisse tagasi.

Õnneks ei tee külm seesugusele karvasele urvale liiga. Alles kevadel saame teada, kas pajuutust areneb roosa emasõitega pajukiisu või saab temast uhke kollane, pikkade tolmukatega pajutibu.

Mõni paju on veel Tarus ERM-i juures veel lehes 29.11.
Mõni paju on veel Tarus ERM-i juures veel lehes 29.11.

Aga ega vanarahval pajuga ainult pehmus ei seostunud, pajust tehti igasugu punutisi, koorest nööre ja jalavarjegi. Aegade jooksul on kaduma läinud pajukoore-viiskude punumise oskus, aga neid oskas veel sada aastat tagasi punuda iga laps. Kevadel, kui koor lahti, siis punuti pajust ilusad aasadega eesti tüüpi viisud, mida nööriga pealt kokku tõmmates sai jala külge siduda.

Paraku oli nendega ka üksjagu jama, sest märjal Vargamäe heinamaal mütates olid nad mõnusad, aga kui kuivasid, siis soonisid kõvasti jalgu.

Pajusid võib leida tõesti kõikjalt, selle kohta on vanarahvas rääkinud loo:

“Kui Vanataat vanal ajal puid loonud, ei ole ta pajupuud sugugi luua tahtnud, sest kehvast põõsast kellegile kasu ei olevat. Paju palunud siis, et lubataks talle mütsipõhjagi suurune maatükike, temale olevat sellest küll. Vanataat lubanudki kraavikallastelt ja pehmelt vesiselt maalt mütsipõhja suuruse maatüki ta juurtele asupaigaks. Kuid paju kasutab kuni tänapäevani seda lubadust kurjasti, kasvab ühest juurest, aga ajab end mitme mehepikkuse laiuselt mööda maad laiali.”

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.