Järved jäätuvad

Postitas Looduskalender - K, 04.12.2019 - 12.12
Autorid

Foto Arne Ader

Sinikael-pardid ja jääkosklad. Mõrtsuka järv

Sinikael-pardid ja jääkosklad. Mõrtsuka järv ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Jääkoskel         Mergus merganser

 

Varatalv edeneb visalt, aga siiski. Sügisene oktoobri-, kui novembrikuu olid mõne kraadi võrra tavapärasest jälle soojemad, kuid meie siseveekogudele tekkib jääkaan.

Jääkosklate seltsingud „kolivad“, kas lõuna poole avavett otsima või siirdutakse hoopis sisemaalt rannikumerele kuhu jääoludest sõltuvalt annab ka talvituma jääda. Jääkosklad sooritavad oma rändeid päevasel ajal ja tuulisemate ilmadega seatakse endid sisse poolsaarte tuulevaiksemale poolele, aga sellest allpool.

Oma kuuekümne sentimeetrise kehapikkusega võib neid pidada suurteks veelindudeks, nende pikk ja süstjas keha viitab sukelduvatele partidele ning sihvakate lindude tiibade siruulatus jääb alla meetri.

Praeguses puhkesulestikus näevad jääkosklate sugupooled välja üpris tuhmid ja emaslindudele sarnanevad ka tänavused noorlinnud.

Talvituvate jääkoskla isaslinde võime juba jaanuarikuus näha kontrastselt säravvalges hundsulestikus, mustad on vaid selg ja tiivaotsad. Pea mustjasroheline ja kuklasuled puhmas.

Emaslinnud tagasihoidliku halli sulestikuga, peasulestik punakalt pruun, kuklasuled turritamas.

Teistest partidest eristab jääkosklaid pikk ja kitsas nokk, mis tipust veidi konksjas ehk viitab sukeldudes kalastavatele lindudele. Talvisel merel jääkosklaid jälgides võime märgata, et kalu püütakse süstemaatiliselt kogu seltsinguga ning seejuures saadakse jagu ka suuremast saagist. Lisaks kaladele toitukase mere põhjaloomastikust, karpidest ja molluskitest.

Vee alla suudetakse jääda päris pikalt, orienteerutakse lahtiste silmadega, mistõttu otsitakse tuulevaiksemaid paiku, kus lainet vähem ja vesi selgem.

Rannarahva hulgas on nad hästi tuntud linnud.

Jääkosklate vaatluseid nii sisevetel, kui rannikumerel: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.