51. NÄDAL 16.12.2019.- 22.12.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 24.12.2019 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Maastik talvisel pööripäeval
Sisu

Maastik talvisel pööripäeval

Ilm püsis soojana. Ööpäeva keskmised õhutemperatuurid kõikusid nädala jooksul 1...5 kraadini, ületades viimase 97 aasta keskmisi 5...10 kraadi võrra.

Lund oli kohati maas ainult esmaspäeval. Nädala keskpaik kujunes väga soojaks ja tormiseks.

Kolmapäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur 8,4 kraadini ning õhtupoolikul registreeriti Jõgeva ilmajaamas suurimaks tuule kiiruseks 22 m/s. Torm murdis ümbruskonnas puid ja oksi, põhjustas mitmel pool maakonnas elektrikatkestusi.

Neljapäeval tugev tuul vaibus ja õhtuks muutus ilm külmaks. Õhutemperatuur langes miinus ühe kraadini, veeloikudele tekkis jääkirme. See oli kogu nädala kõige külmem aeg. Juba järgmiseks hommikuks tõusis õhutemperatuur taas plusspoolele ja ka järgnevatel päevadel miinuskraade ei mõõdetud.

 

Viirpuu vilju on nii põõsa küljes kui põõsa all maas

Viirpuu vilju on nii põõsa küljes kui põõsa all maas

 

Viirpuu vilju on nii põõsa küljes kui põõsa all maas

Päikest oli nädala jooksul näha ainult teisipäeval ja neljapäeval. Sageli vähendas nähtavust udu ja uduvine. Sademeid kogunes nädala jooksul Jõgeval 17,5 mm.

Kuigi tänavune talv tundub erakordselt soojana, see siiski rekordiliselt soe ei ole. 20. detsembri seisuga kogunes käesoleval aastal Jõgeval sügisest alates negatiivseid keskmisi õhutemperatuure -34 °C, mis on viimase 97 aasta keskmisest ligi 100 miinuskraadi võrra vähem. Veelgi väiksem summa on vaatlusrea andmetel kogunenud samaks tähtajaks seitsmel talvel.

 

Jõgeval 23.12.2019.  

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.