Nurmkanad tegutsevad veel salkades

Postitas Looduskalender - P, 16.02.2020 - 12.12
Autorid

Foto Arne Ader

Nurmkana

Nurmkana ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Nurmkana ka põldpüüks kutsutu        Perdix perdix

 

Möödunud aasta oktoobrikuu lõpupoole moodustusid nurmkanade salgad, kes  jäävad kokku kevadeni - olgu talv nagu on, aga kambaga saab ikka kergemini hakkama ja ka valvsaid silmapaare ohtude tunnistamiseks rohkem.

Aga väheseks on meil neid jäänud ehk viimase poole sajandi jooksul pea kümme korda, sarnane vähenemine on toimunud ka mujal Euroopas. Halvasti on mõjunud intensiivne põllumajandus ja muidugi keemiline putukatõrje.

Kas kevadel meil paar tuhat paari veel pesitsema hakkab?

Nurmkanad on paigalinnud, kes meile levinud koos põllumajandusega, millele viitab nende varasem nimi - põldpüü. Väheks on meil neid jäänud ning

Neid kanalisi võime kohata nii põlde, kui niite ääristavates põõsastikes, metsaservade läheduses, jõgede kaldaalasidel, metsalagendikel või raielankidel, klibusel, avatud maastikuga mererannikul. Õhtupoolikuti käivad nurmkanade salgad teede veertes või metsasihtidel kruusa nokkimas. Salgad on aastatega oluliselt väiksemaks jäänud. Talvel teevad neile liiga nii kullilised, kui rebased. Vastu varakevadet lagunevad salgad paarideks.

Jässaka olemisega nurmkanad nii kukk, kui kana kannavad sarnast hallikat sulerüüd. Pikkust on neil kolmekümne sentimeetri jagu, kaalu suurematel kuni nelisada grammi, aga välja paistavad tuvisuurustena.

Värve võime nende sulestikus märgata päris ohtralt: telliskivi karva on nii linnu laup, silmade ümbrus, kui kurgualune ja ka külgmised sabasuled. Seljal ja külgedel pruunid träpsud. Nokk tume, jalad hallid. Varematel aegadel arvati, et suur sügavpruun hobuseraua kujuline laik on ainult kukkede tunnuseks, siis enam mitte.

Nurmkanad toituvad ainult maapinnal ja häirimise korral tõuseb salk lendu, aga lennatakse madalalt, kiirelt „vurisevate“ tiivalöökidega, aga lennumaa pole eriti pikk. Maandutakse täiesti omapäraselt - äkilise kaarega.

Nurmkanade vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.