13. NÄDAL 23.3.2020.- 29.3.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 31.03.2020 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistasid Vello ja Tiit Keppart

Image
Näsiniined täisõitsengus
Sisu

Näsiniined täisõitsengus

Nädal oli päikesepaisteline.

Öösiti valdavalt külmetas ja neljal hommikul oli hall maas. Nädala minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti esmaspäeva varahommikul -8,2 °C.

Harilik lõokannus

Harilik lõokannus

Päeviti oli soe ja neljal päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur üle 10 kraadi. Kõige kõrgemale küündis termomeetrinäit reedel: 13,1 °C. Samal päeva õhutemperatuuri ööpäevaseks amplituudiks oli 17,7 kraadi. Suured temperatuurikõikumised kergitasid taimi mullast kõrgemale, rebides juuri katki. Seda oli nädala lõpus eriti märgata talirapsipõldudel.

Kirgaslill

Kirgaslill

Sademeid sel nädalal ei esinenud. Päikese, tuule ja päevaste kõrgete temperatuuride mõjul kuivas muld kiiresti. Nädala lõpuks muutusid künnipõldudel kõrgemad kohad juba heledaks.

Kulustel rohumaadel tekkis suur tuleoht. Päevane suhteline õhuniiskus langes kolmapäevast alates 23- 30%. Veetase Pedja jões korrast alanes.

Haab õitseb (isasurvad)

Haab õitseb (isasurvad)

Kuuse käbid avanesid ja seemned varisesid. Reedel hakkas ilmajaama juures haab õitsema, mis on 1965. aastast algavas vaatlusreas kõige varasem aeg ja keskmisest 26 päeva varem.

Kuklased pesal soojendamas

Kuklased pesal soojendamas

Õitsemist alustasid aedades harilik lõokannus ja kirgaslill. Nädala jooksul oli rohkesti kuulda metsvintide ja rästaste laulu. Ellakvere põldudel peatusid väikeluikede ja kiivitajate sajapealised rändeparved. Saabusid kanepilinnud ja rootsiitsitajad.

Metskitsed põllu servas

Metskitsed põllu servas. Foto Tiit Keppart

 

Jõgeval 30.3.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.