Suur-laukhanesid on nii näha, kui kuulda

Postitas Looduskalender - K, 01.04.2020 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Suur-laukhaned

Suur-laukhaned ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Suur-laukhani        Anser albifrons

 

Suur-laukhanede kevadränne on nähtavalt arvukas ja umbkaudu paarkümmend tuhat isendit teeb meil ka toitumispeatuse ehk seega on  meil põhjust läbirändureid veidi lähemalt vaatlema.

Oleme harjunud, et suur-laukhanede põhiline läbiränne toimub aprillikuus, et siirduda siit oma pesitsusalale, Põhja-Venemaa tundratele. Meil linnud ei pesitse.

Liigitunnuseks valge laik nokatüvikul, mis hakkab juba kaugelt silma ja eristab neid teistest hallidest hanedest. Üpris suur lauk ulatub nokatüvikust laubani.

Suur-laukhanede noka värvus on roosa, heleda tipuga, kuid sarnane on ka hallhanede nokk. Jalgade värvus on oransh, mis omakorda sarnaneb rabahanede jalgade värvusele.

Lennupildis võime näha tumedaid laike vanalindude kõhul.

Möödunud aastaste noorlindude sulestikus on veel mitmeid erinevusi ja vanalindudele sarnane välimus saabub pärast suvist sulgimist.

Kui märkate kusagil suur-laukhanede parve toitumas ja Teil on vaatlustehnika kasutada võite parvedes täheldada erineva välimusega linde, kusjuures osadel võib puududa koguni liigitunnus - valge lauk. Noorlindude nokk ongi veel üleni hall ja kõhul puuduvad veel tumedamad põikvöödid.

Lõotalv. Laukhaned lumesajus

Lõotalv. Laukhaned lumesajus ( www.loodusemees.ee )

Suur-laukhanede kehapikkus jääb seitsmekümne sentimeetri ringi, kaalu paar…kolm kilo. Eriti suurte isendite tiibade siruulatus võib küündida üle pooleteise meetri.

Suur-laukhanede viimaseid rändeparvi võime kohata aprillikuu lõpuni.

Viimaste päevade vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.