14. NÄDAL 30.3.2020.- 5.4.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - E, 06.04.2020 - 14.14
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistasid Vello ja Tiit Keppart

Image
Vee pritsmetest tekkinud jää
Sisu

Vee pritsmetest tekkinud jää

Nädal algas külmade ilmadega. Esmaspäeval langes minimaalne õhutemperatuur -8,2, teisipäeval -8,4 kraadini. Hommikul oli tugev hall maas, loigud jääs ja maapind kõvaks külmunud.

Päeval paistis päike, mis suutis külmade ööde järel õhu soojendada kolme kuni nelja kraadini. Ööpäeva keskmisteks õhutemperatuurideks arvutati nädala kahel esimesel päeval -2,4 ja -2,0 kraadi, mis on normist (1981-2010. a keskmine) ligikaudu nelja kraadi võrra külmem.

Sillad lumes kolmapäeva hommikul

Sillad lumes kolmapäeva hommikul

Kolmapäevast tõusis ööpäeva keskmine õhutemperatuur uuesti üle null kraadi ja hakkas sadama. Tuli vihma ja mitut liiki tahkeid sademeid. Aegajalt moodustus lumikate. Hommikuse seisuga oli maa valge kolmel korral (kolmapäeval, reedel ja pühapäeval). Nädala sademete summaks kogunes 10 mm.

Lumine reedehommik

Lumine reedehommik

Kõige sajusem ja tormisem oli ilm reedel, kui ööpäevaseks sajuhulgaks mõõdeti ilmajaama andmeil 8 mm ja maksimaalne tuule kiirus ulatus 19 m/s.

Jõgeva mõisapark üle veskijärve

Jõgeva mõisapark üle veskijärve

Ilmad olid vahelduva pilvisusega ja sadude vahel paistis päike. Soojematel päevadel (kolmapäeval ja pühapäeval) tõusis maksimaalne õhutemperatuur Jõgeval 8,0 kraadini. Kuna tuul püsis tugevana, siis ilm nii soojana ei tundunud ja sundis õues jalutajaid varjulisemaid kohti otsima. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus kolmapäevast pühapäevani kahe kuni nelja kraadi piires.

Taliviljaoras

Taliviljaoras

Nädala teisel poolel alustasid päikselisemates kasvukohtades osad raagremmelgad õitsemist. Männi käbid avanesid. Hekkides olid tuhkpuudel ja enelatel juba väikesed lehed.

Seemnetest tühjaks varisenud kuusekäbid

Seemnetest tühjaks varisenud kuusekäbid

Esmaspäeval õnnestus näha tänavu kevadel esimest korda linavästrikku, nädala keskpaigas suurnokkvinte. Pedja jõel oli näha lisaks sinikael-partidele sõtkaid ja jääkosklaid. Jätkuvalt peatuvad siinkandis haned ja luiged.

 

Jõgeval 6.4.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.