Linnuvaatlusvõistluse märtsikuu kokkuvõte

Postitas Looduskalender - E, 06.04.2020 - 20.20
Autorid

Tiiu Tali, www.estbirding.ee/

Foto: Siim Vaar

Image
Fotol on väikesearvuline läbirändaja ja talvitaja hangelind (Plectrophenax nivalis), kes rändab meilt edasi põhja poole pesitsema. Viimased isendid lahkuvad meilt aprilli alguses
Sisu

Fotol on väikesearvuline läbirändaja ja talvitaja hangelind (Plectrophenax nivalis), kes rändab meilt edasi põhja poole pesitsema. Viimased isendid lahkuvad meilt aprilli alguses

Klubi Estbirdingu eestvedamisel toimub sellel aastal linnuvaatlusvõistlus “Iga kuu uus list!”, kust võtab osa 62 linnuhuvilist. Võistluse üldarvestuses juhib Uku Paal 347 punktiga, talle järgnevad Kaarel Võhandu 330 punktiga ja Mariliis Paal 324 punktiga.

Märtsis oleme kokku näinud 157 erinevat linnuliiki. Kõige enam liike said möödunud kuul kirja Uku Paal (133 liiki), teist kohta jäid jagama Mariliis Paal, Kaarel Võhandu ja Rein Kalmus (126 liiki). Märtsikuu ässad said endale kirja Tarvo (tutkas), Renno (söödikänn ja räusk), Vilja (kaelusrästas) ja Andres (väike-lehelind). PlutoFi andmetel on selle aasta kaelusrästa (17.03), räusa (28.03) ja söödikänni (31.03) saabumisajad läbi aegade varaseimad. Üldjuhul märgatakse esimesi läbirändel kaelusrästaid ja räuskasid alates aprilli esimesest dekaadist, söödikännid alates aprilli teisest dekaadist. Ehkki Tarvo tutkas on kirjas kuupäevaga 30.03, siis ka tutkast on sel aastal nähtud varem kui eelmistel aastatel (20.03 Läänemaa, T. Haitjema). 

Haruldasemateks liikideks, keda nägid märtsis vaid kaks kuni neli võistlejat, olid järvekaur, sarvikpütt, rabapistrik, suurkoovitaja, krüüsel, kassikakk, vöötkakk, sooräts, võsaraat, must-lepalind, vööt-käbilind, männi-käbilind ja lapi tsiitsitaja. Lisaks leidis Vilja Padonik 7. märtsil Lääne-Virumaalt erakordselt varajase Euroopa kaelustäksi, mis on teadaolevalt selle liigi 14. vaatlus Eesti riigi territooriumil.

Võistluse info ja reeglid: LINK

FB grupp: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.