Suur-konnakotka pesakaamera 2020

Postitas Looduskalender - R, 10.04.2020 - 14.19
Autorid

Tekst: Triin Leetmaa, Urmas Sellis
Fotod: Urmas Sellis, Triin Leetmaa, Mehdi Khemici 

 

Sisu

Suur-konnakotka pesakaamera 2020.

Otsepilt / Youtube | uudised | foorum

Suur-konnakotkaste Tõnni ja Tiiu pesitsemist saame jälgida alates 2018. aastast. Tähtsamad sündmused pesas on igal aastal salvestatud foorumis. Mullu lendas nende pesast välja üks poeg, nagu konnakotkastel tavaks. Teadaolevalt on sellel paaril igal aastal olnud üks poeg alates 2016. aastast. Kahjuks pole pesa asukoha tõttu kuival kuusel olnud võimalik neid järglasi rõngastada ja hiljem ära tunda. Suur-konnakotkad saabuvad kevadel Eestisse nädal-paar varem kui väike-konnakotkad. Nii võivad nad kergesti jääda ka lume kätte, aga see ei sega neid pesa peal toimetamast:

Pesa ei asu tüüpilisel suur-konnakotka maastikul, pigem on see sobiv tüüpilisele väike-konnakotkale. Aga Tõnn saab seal hästi hakkama nagu pesitsustulemusestki paistab. Oluline osa on selles ka Sireli lambakasvatustalul, kes hooldab heinamaid konnakotkastele sobival viisil.

Saagijahtimise paik.
Tõnni saagijahtimise maastik.

Tõnni liikumisi oleme jälginud alates tema lennuvõimestumisest 2008. aastal. Talveperioodi veedab ta El Hondo märgalal Hispaanias:

Suur-konnakotkas

Suur-konnakotkas
Tõnn ja tema talvitusala Hispaanias, El Hondo märgalal.

Kuid enne pesitsusikka jõudmist suvitas Tõnn Skandinaavias, muuhulgas külastas Põhja-Norrat ning tegi ringi ümber Botnia lahe. Tõnni rändeid ja mitmeid pilte temast (alates 2008. aastast) on võimalik vaadata lindude rändekaardilt. Seal on ka pilte talvitusalast. Emaslind Tiiul rõngaid ei ole ning tema päritolu ega talvitsukohta me seetõttu ei tea.

Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omar Neilandi tehtud mikrofoniga. Kuna pesa asub kuivanud kuusel tuli kaamera paigaldada naaberpuule, mistõttu ei ole võimalik linde pesal väga lähedalt vaadelda ja tugeva tuulega võib esineda ka pildi kõikumist.

Pesa
Vaade pesa tagant kaamerapuu poole.

Pesa otsa ronimine.
Pesapuu ja kaamerapuu.

Kaamera toimib akutoitel, mida laevad päikesepaneelid ning energia kokkuhoidmiseks võidakse kaamera pimeduse saabudes välja lülitada (kuni päev veel lühike). Otseülekanne pesalt taastub sel juhul päikesetõusul. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes. Vaatajatele striimimine toimub läbi YouTube kanali. Kaamera signaali striimimiseks ettevalmistamine ja salvestamine pole veel koduserverit leidnud, sellega tegeleb ajutiselt Beta Grupp OÜ.

Pesa
Kaamera ise paistab pesa poolt vaadatuna välja nii.

Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Suur-konnakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus

Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi

Looduskalender - kaamera kodu ja foorum veebis

AkuKeskus Tartus - akuabi

Keskkonnainvesteeringute Keskus - finantstugi

Mitmed eraannetajad -  ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine

Sireli talu - toitumisalade hooldamine, karjatamine ja heinategu Tõnni territooriumil

Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

                            

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.