VIDEO: olukorrast tuttpüttide pesal

Postitas Looduskalender - T, 12.05.2020 - 21.02
Autorid

Veebikaamera pilt Venegor, LK foorumist

Image
olukorrast tuttpüttide pesal
Sisu

 

Tuttpütt       Podiceps cristatus

 

Miks ja kuidas võis selline olukord  tuttpüttide pesal üldse tekkida? On ju tegu veelindudega kellele peaksid nii kohalikud olud, kui ohud tuttavad olema.

Nädalavahetuse kuumade ilmade ja täiskuuaja möödudes tekivad sageli järsud ilmamuutused. Kohati oli varahommikul Lõuna-Eestis lumi maas ja loomulikult oli tuul keeranud põhjakaarde ning puhus tugevalt. Selliste järskude ilmamuutustega võivad tekkida ootamatud tuulepagid, mida sisevetel harvemini esineb, aga elame ju kliimamuutuste ajajärgus.

Kuigi tuttpütid olid „ankurdanud“ pesaaluse korralikult möödunud aasta pilliroovarte külge, ajasid tugeva tuule tekitatud lained pesa ülaosa ikkagi liikuma, aga alumine pesaehitis jäi ankurdatult paigale. Tugev tuul ja lainetus kandsid pesa ülemist õhukest kihti koos munadega kalda suunas.

Video salvestas Moira, LK foorumist

Mõlemad vanalinnud päästetöödel

Isaslind käis juhtunu järel, peale kella viit mõned korrad pesa läheduses, kuid heitunud linnud ei mõistnud pesa päästmisel üksteist aidata.

Alles kell pool seitse saabus isaslind otsustavalt emaslinnule abiks  pesa taastama. Veerand tundi varem oli emaslind järjekordselt oma kolm muna pesa keskele koondanud, et neid uppumast päästa, aga mune ja emaslindu koos ei suuda poolik pesa kanda. Tuul hakkas järgi andma alles kell seitse ja poole tunni pärast oli taevas selge ja päikesepaisteline.

Pesa korrastamisest ja korduvatest katsetest hoolimata pesa emaslindu ja mune ei kanna. Vanalinnud proovivad vana pesapõhja ja pealmise eemale ujunud ülaosa nõrka ühenduskohta taimestikuga kandvamaks muuta - see tundub mõistlikuna isegi ehitusinsenerile.

Varahommik on õhtust targem.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.