Loodusmuuseum kutsub seenenäitusele!

Postitas Looduskalender - K, 16.09.2020 - 14.14
Image
Loodusmuuseum kutsub seenenäitusele!
Sisu

Tänasest kuni 27. septembrini on Eesti Loodusmuuseumi hoovis taas avatud sügisene seenenäitus. Sel aastal on väljapanekul eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid. Eraldi fookuses on just viimased: mürkseened ja seenemürgid.

Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab ülevaate seeneliikide eristamistunnustest ja seeneriigi mitmekesisustest, nii söödavatest kui söögiks kõlbmatutest seentest ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Tänavune fookusteema peatubki pikemalt just mürgistel seentel ja seenemürkidel. Ohtlikud seened ei hoiata enda eest ei kindla värvuse, halva lõhna ega kibeda maitsega ning ussitadagi võivad nad samamoodi kui ohutud seeneliigid. Enne metsa minekut tuleb eeltöö ära teha – Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus on vajalike teadmiste ammutamiseks hea koht!

Kui aga seenekorvi on juba sattunud mõni seen, mille määramisega ise kuidagi toime ei tule, aitame seenenäitusel ka sellega: kõik külastajad on oodatud näitusele kaasa võtma oma määramist vajavad seened. Ära unusta, et määramiseks peab kaasa toodud seen olema värske ja terve - kübarast jala aluseni! 

Nii nagu ka varasemalt, annavad seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leiab näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kes aga eelistab iseseisvalt seeneriiki avastada, saab kasutada audiogiidi.

Kui külastajal on aga soov anda panus hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, on kõik külastajad oodatud tooma oma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad paneme näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.

Näituse raames toimuvad ka mitmed erisündmused:

  • 19., 20., 26. ja 27. septembril kell 12 ja 14 toimuvad seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustavad seenespetsialistid. 
  • Peredele, nii suurtele kui väikestele, on lahendamiseks valminud juhend lustakaks seenejahiks. Kui soovid seenenäitust mänguliselt avastada, küsi seenejahi juhendit näituse konsultandilt.  
  • Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti, 19., 20., 26. ja 27. septembril, loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
  • 25. septembril kell 20.00 on kõige suurematel seenesõpradel võimalus vaatama tulla, mis toimub seenenäitusel siis, kui väravad külastajatele suletakse. Teadlaste öö: Kuidas tehakse seenenäitust? kutsub vaatama, mida näitusel õhtuhämaruses tehakse, et igal hommikul oleks väljapanek taas esinduslik. Hilisõhtuses eriprogrammis saab iga osaleja arendada oma vaatlus- ja määramisoskuseid, õppida tundma seeni ja nende määramistunnuseid ning anda oma panuse näituse valmimisse. Kes soovib, võib määramiseks või näitusele välja panemiseks kaasa tuua ka oma seeneleiud. Teadlaste öö eriprogrammis saab osaleda vaid eelmüügist soetatud piletiga – osta pilet siit! Kohtade arv on piiratud!
  • 17. septembril kell 18 on kõik huvilised oodatud eestikeelsele kuraatorituurile, kus seeneteemasid ja tänavust väljapanekut tutvustab näituse kuraator Loore Ehrlich.
  • 26. septembril ootame kõiki seenemetsa retkele! Järvamaal Mägedel toimuval seeneretkel räägime seenel käimise põhitõdedest, seeneliikide äratundmise ja eristamise olulistest nippidest ja nõksudest ning teeme ka väikese seenekorje. Retk kestab umbes 2h, kohale tuleb tulla oma transpordiga ning selga panna ilmale vastavad riided! Retkel saab osaleda vaid eelmüügist ostetud piletiga – osta pilet siit! Kohtade arv on piiratud!

Seenetarkuste jagamisel on Eesti Loodusmuuseumil sel aastal heaks partneriks Maaleht - loe seenelugusid siit!

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 16.-27. september, E-P kell 10.00-19.00.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.