52. ja 53. NÄDAL 21.12.2020.- 3.1.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 05.01.2021 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Olid valged jõulud
Sisu

Olid valged jõulud

Ilmastik oli jõulupühade eel väga muutlik. Aegajalt sadas vihma, mis läks üle lumesajuks. Korduvalt kattus maapind lumega, mis jälle ära sulas.

Jõululaupäeval oli väga soe. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis ligi kolme kraadini ja sadas vihma. Lumi kadus kõikjalt, muld sulas üles ja teed muutusid poriseks. Järgmiseks hommikuks (25.12.) oli aga siinkandis juba uuesti lumi maas ja päeva jooksul tuli lund korrast juurde.

Jõulu esimesel pühal oli lastel juba võimalik kelguga mäest alla lasta. Laupäeva hommikul (26.12.) kattis maapinda ligi kümnesentimeetrine lumevaip. 26.12. kuni 28.12. oli õhutemperatuur ööpäevaringselt miinuspoolel ja korralik suusalumi püsis maas 3-4 päeva. ’

29. detsembri öösel sadas nn jäävihma ja hommikuks olid autode aknaklaasid jäitekihiga kaetud, teed libedad, lumel jääkoorik. Ilm soojenes. 30. detsembril tõusis maksimaalne õhutemperatuur kolme kraadini, sadas vihma. Lumi sulas. Kõnniteed olid vesist lumemassi täis ja vesist lund oli kohati ka autoteedel.

Sulal lumel võis kohata putukaid

Sulal lumel võis kohata putukaid

Maastikul jäi lumikate vaatamata vihmale ja soojale ilmale Jõgeva ümbruses püsima, kuigi lume paksus kahanes ainult 3…4 sentimeetrini. Vana aasta viimane päev kujunes uduseks ja õhtupoole sadas veidi vihma.

Aastavahetuseks oli ilm mõnevõrra selginenud ja raketid hästi nähtavad.

2. jaanuaril jätkasid lilled rõdul õitsemist

2. jaanuaril jätkasid lilled rõdul õitsemist

1. jaanuari hommikuks oli lund maha jäänud veel mõne sentimeetri paksuselt. Künninukid mustendasid ja kohati oli maastikul näha väikseid lumeta laike. Järgnevatel päevadel aga lumikate uuesti paksenes. 2. jaanuaril sadas nõrka lund päev otsa ja 3. jaanuari hommikuks mõõdeti Jõgeva linna idapiiril ilmajaamas lume paksuseks 11 cm.

Lumine laanemets

Lumine laanemets

Sadanud lumi kleepus puudele ja põõsastele, muutes looduse väga kauniks.

Rohukedriku röövik lumel

Rohukedriku röövik lumel

 

Jõgeval 4.1.2021.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.