13. NÄDAL 29.3.2021.- 4.4.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 06.04.2021 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Pajuurvad valuvad
Sisu

Pajuurvad valuvad

Nädala esimene pool oli pilvisemate ilmadega, esines udu ja aegajalt tuli väheseid sademeid. Udu esines hommikuti ka nädala teisel poolel.

Kõige päikesepaistelisem oli ilm neljapäeval, kui päikesepaiste kestuseks kogunes ilmajaama andmeil ligi 12 tundi.

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus nädala jooksul 1,5…7,0 kraadi piires, mis erines vaatlusaastate (1922-2010) keskmisest ja normist (1991-2020 keskmine) -1…+6 kraadi võrra.

Soojematel päevadel (esmaspäeval, neljapäeval ja pühapäeval) tõusid päevased õhutemperatuurid varjus 9…10 kraadini ja kõige jahedamal päeval (laupäeval) küündis maksimaalne termomeetri näit ainult 4,5 kraadini.

Öösiti enamasti külmetas ja hommikuti oli hall maas. Nädala minimaalne õhutemperatuur (-2,4 °C) registreeriti pühapäeval. Teisipäeval püsis õhutemperatuur ööpäevaringselt viiest kraadist kõrgemana, kusjuures minimaalseks õhutemperatuuriks jäi tol päeval 5,7 °C.

Metsades lumikate veel püsis

Metsades lumikate veel püsis

Lumi oli avamaastikult kadunud, aga metsaalustes säilis lumikate suures osas nädala lõpuni. Pedja jõel oli veetase kõrge. Vooremaa järvedel püsis jääkate.

Sarapuud tolmlevad

Sarapuud tolmlevad

Sel nädalal oli massiline leppade ja sarapuude tolmlemise aeg. Nädala lõpuks hakkasid toomingatel pungad paisuma. Soojemates kasvukohtades oli pungade paisumist märgata ka osadel musta sõstra ja karusmarjapõõsastel.

Sinililled alustasid õitsemist

Sinililled alustasid õitsemist

Metsa servades võis leida esimesi lahtiseid sinilille õisi. Teepervedel kolletasid üksikud paiselehe õisikud.

Rohkesti oli liblikaid (koer- ja lapsuliblikad, päeva-paabusilmad) ja mesilasi ringi lendamas väga soojal ja päikesepaistelisel aprilli esimesel päeval.

Nädala keskpaigast alates hakkas kostuma põõsastikes metsvindi, hall- ja musträstaste laulu. Saabusid kaelus-turteltuvid, kaelustuvid, kanepilinnud.

Krookused

Krookused

 

Jõgeval 5.4.2021.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.