Hallahommikud ja haned

Postitas Looduskalender - K, 06.10.2021 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Rabahaned kõrrepõllul. Tamme, Võrtsjärve rannik

Rabahaned kõrrepõllul. Tamme, Võrtsjärve rannik ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Rabahani        Anser fabalis

 

Rändavate rabahanede lennupilt jätab kiilrivis õige tumeda mulje. Sellise lennupildiga rändavad ainult pärishaned. Lagled seevastu rändavad korratutes parvedes.

Venemaal pesitsenud hallhanede läbiränne on lõpukorral. Rabahanede ja suur-laukhanede parvi on märgatavad.

Kas on häälitsuste järgi võimalik eristad rändavate rabahanede ja laukhanede parvi?

Rabahanede parvest kostub lühidat, aga tuttavlikku koduhanede kaagutust. Suur-laukhanede rändekolmnurgast kostub midagi „klähvimise“ sarnast, mis samuti tähelepanu äratab.

Rändepeatusele võivad jääda Eestis kuni veerandsada tuhat rabahane ja olenevalt sügisilmadest võime rabahanede parvi kohata veel novembrikuu teisel poolel, vahel isegi detsembris.

Päikesetõusu järgsel ajal võime rabahanesid märgata meie kultuurmaastikel või põldudel toitumas. Paari tunni möödudes siirdutakse uuesti veekogudele – seal on lindudel ohutum. Õhtusel ajal kordub sarnane toitumisretk.

Rabahanede pea ja kaelasulestik on hallikaspruun. Seljasulestik ja päranipuala pruunikasmust. Rinnasulestik ühtlaselt valkjashall, kõhualune veidi heledam. Kui aga märkad üle lendavate hanede kõhul laike on suure tõenäolisusega tegu suur-laukhanedega ja segaparvedes rändavaid hanesid kohtame üpris sageli.

 

Rabahaned ja laukhaned

Rabahaned ja laukhaned

Toituvaid rabahanesid jälgides võime märgata nende musta noka keskel eredalt oranshi mustrikirja, mis on igal linnul erinev, aga võib noorlindudel kogunisti puududa või olla mähemärgatav.

Vanalindude jalgade värv on oransh, aga noorlindudel veidi kollakamat tooni. Rabahanede kaal jääb kolme, nelja kilo vahele.

Hanede rändeparv

Hanede rändeparv

Rabahanede vaatlused: LINK

Suur-laukhanede vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.