Naerukajakad talvises sulestikus

Postitas Looduskalender - K, 13.10.2021 - 08.08
Autorid

 Fotod Arne Ader

Naerukajakas

Naerukajakas ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Naerukajakas      Larus ridibundus

 

Kevadtööde aegsetel põldudel toitusid traktorite järel parvedes tuttavad, kaelani kohvipruuni peaga naerukajakad. Nüüd sügiskünni aegu märkame sama suuri linde, kuid heledapäised – naerukajakad on talvesulestikus.

 

Naerukajakad

Naerukajakad

Talvesulestikus naerukajaka määramise tunnuseks on poolkuu sarnane tume laik otse silma taga ja nende sabatipp on pruun. Noorlindude sulestikus on märgatavalt rohkem pruunikaid toone ja täiskasvanud isaslinnud paistavad ka veidi kogukamatena: kehapikkus jääb neil alla neljakümne sentimeetri, aga tiibade siruulatus võib küündida isegi meetrini. Kaalu umbes kolmsada grammi.

Meil pesitsenud naerukajakad alustasid rännet talvitusaladele juba augusti alul. Põhja poolt saabunud läbirändajate seltsingud püsivad toitumispaigal tavaliselt paar päeva, et siis pisitasa edasi liikuda.

Rannikul märkame naerukajakad adruvallidel koos rändel olevate kahlajatega veel

oktoobrikuu teisel poolel, aga siis jääb neid vähemaks.

Millest siis naerukajakad toituvad?

Harjunud teadmine on, et kajakad toituvad merel kalast. Naerukajakate toidusedel koosneb rannikul enamalt jaolt selgrootutest ja limustest, aga kui mõni pisikala kaldavees ette jääb ei põlata seda suutäit ära.

Küntud põllul traktori järgi liikudes otsivad linnud adrahõlma pööratud mullast nii vihmausse, kui putukate vastseid, vahelduseks ka tigusid, hiiri, konni….

Sügisesel ajal võime peale sattuda naerukajakatele, kes tammede alt tõrusid otsivad, puude seemnetega maiustavad või isegi marju söövad…

Naerukajakad tormisel rannal

Naerukajakad tormisel rannal

Naerukajakate vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.