Lumeilvese juubelimatk Haanjas

Postitas Looduskalender - N, 16.02.2023 - 09.09
Autorid

Kirjutas Helen Kivisild, keskkonnateadlikkuse spetsialist

Pildistas Silver Eensaar

Kaardi joonistasid Ago Tominga ja Taavi Pae

Image
Suusatajad lumeilvese matkal Haanja maastikul 2023. aastal
Sisu

Suusatajad lumeilvese matkal Haanja maastikul 2023. aastal

Veebruari alguses said Tartu üliõpilaste looduskaitseringi tudengid ja vilistlased kokku 25. juubelimatkal Lumeilves. Ligi poolsada matkajat suusatasid kahekümnel Eesti kõrgeimal tipul Haanja looduspargis.

Taavi Pae, toonane Tartu üliõpilaste looduskaitseringi president ja tänane Tartu Ülikooli Eesti geograafia kaasprofessor, meenutab matkatraditsiooni algusaega: "Aasta oli 1998 ja Eesti geograafide kätte olid jõudnud GPS-seadmed. Lisaks paljule muule tähendas see ka uusi ja täpsemaid kõrgusandmeid Haanja tippude kohta. Aasta varem oli ilmunud ka Haanja ümbruse Eesti põhikaardi kaardileht. Eelmainitud asjaoludest ajendatuna otsustasime Tartu üliõpilaste looduskaitseringi tudengitega suusatada kahekümne Eesti kõrgema mäe tippu. Statuut nägi ette, et «Lumeilveseks kuulutatakse iga mees või naine, kes tõuseb talvel, suuskadel või ilma, kahe päevaga omal jõul kahekümne Eestimaa kõige kõrgema mäe otsa». Lumeilvese tiitel kujunes välja Lumeleopardi (nendeks said need, kes olid vallutanud kõik NSVL-i 7000 mäed) eeskujul. Esimene Lumeilvese matk toimus 4.–5. veebruaril 1998. aastal ja hiljem on see formaat pakkunud matkarõõmu paljudele."

Kõrgete mägede ja lumeilvese matka kaart

Kõrgete mägede ja lumeilvese matka kaart

Tänavu juubelimatka ette võtnutest olid kümmekond kohal ka veerandsajandi eest. Imeline Haanja oma lumega võlus kõiki ja võib tõdeda, et suusamatkadeks on meie kõrgeim kõrgustik parim paik.

Juubelimatkast näeb Silver Eensaare videoülevaadet YouTube keskkonnas: https://youtu.be/_hA7yoNzxho

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.