Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart
Pildistas Vello Keppart
Talinisu põllul oli lund vähe
Nädala kaks esimest päeva olid veel väga soojad. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur ületas normi (keskmine 1991-2020) esmaspäeval (ööpäeva keskmine 2,5 °C) ja teisipäeval (ööpäeva keskmine 2,3 °C) ligi nelja kraadi võrra. Teisipäeval registreeriti kella 15 paiku maksimaalseks õhutemperatuuriks Jõgeva ilmajaamas 5,5 °C, kuid pärast seda hakkas sadama vihma ja temperatuur langes kiiresti. Varsti läks vihmasadu üle lörtsi- ja lumesajuks.
Lumine kolmapäeva hommik
Kolmapäeva hommikul oli Jõgeva ümbrus õhukese lumikattega kaetud ja muld oli pinnalt kõvaks külmunud. Järgnevatel päevadel tuli veidi lund juurde, kuid lume paksus siin kandis üle kahe sentimeetri ei tõusnud.
Kolmapäevast alates plusskraade enam õhus ei esinenud ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus kuni nädala lõpuni -4,9…-1,4 kraadi piires, mis oli normist 0,2…3,6 kraadi võrra külmem. Minimaalsetes õhutemperatuurideks mõõdeti kolmapäeval ‑7,6 °C ja neljapäeval -6,8 °C.
Päikesepaistet esines ainult kolmapäeval (4,5 tundi). Teised päevad olid sompus ilmaga. Valgust oli nii vähe, et tekkis ka päevasel ajal vajadus tubades lambivalgust kasutada.
Talvituma jäänud emane metsvint
Vaatamata sellele, et ilmastik muutus talviselt külmaks, õnnestus Jõgeva linnas ka nädala teisel poolel näha veel kahte metsvinti, üksikuid musträstaid, 6…13 linnust koosnevaid kuldnokkade salku.
Jätkuvalt peatus ja toitus pihlakatest siin kandis suur hallrästaste parv (enam kui sada lindu). Sageli võis kuulda pärast toitumist puudel puhkavate hallrästaste laulu.
Pedja jõel oli talvituma jäänud arvukalt sinikael-parte ja sõtkas.
Suured mutimulla hunnikud viitavad muti talvistele sügavatele käikudele
Mutid ajasid oma käikudest nädala esimesel poolel suuri mullahunnikuid maapinnale.
Jõgeval 9.12.2024.