Looduskalendri minutid Vikerraadios: Sigur õitseb

Опубликовано Looduskalender - чт, 08/09/2018 - 09:09
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Sigur

Sigur

Содержимое

Vanarahvas ütles, et kui augusti esimene nädal on palav, tuleb pikk ja külm talv ning lumi jääb kevadel kauaks maha.

Tänapäeva ilmatargad on seekord veidi oma suveennustustest ehmunud ja ei julgegi nii pikki prognoose ette võtta.

Küll tundub, et kogu loodus polsterdab end praegu vatiga. Ohakate viljatupsud on suured ja pehmed, põdrakanepi viljavill nagu suur udusulgede mägi. Maapinnale on tekkinud kuluhein, kuiv, mis kuiv. Vett pole mõnes Eestimaa kohas tulnud juba kolm kuud ja maad kaevates avastad, et nii sügavale kui kaevata suudad, on see tuhkkuiv.

Aga looduse võluaias õiteilu siiski veel jagub. Üks mu lemmikutest – sigur, õitseb praegu oma mahesinises seelikus. Ja kuigi öeldakse, et ta on võõrliik, on ta minu jaoks suvesüdame kõige tähtsam taim. Ta õitseb siis, kui Eestimaal on õues vahemerekliima.

Teate ju ikka sigurit? Seda ilusat helesiniste õitega taime, mida kõige rohkem võib leida kusagilt viljapõllu veerest, teede äärest.

Tema õis on tegelikult nagu laste poolt sinistest paberiribadest kokku kleebitud sentimeetri pikkuste keelõitega õisik, mis pikkade otsekui lüliliste varte tippudes.

Aga inimeste jaoks on kõige tähtsam osa tema juur. Just selle juure tõttu ta kunagi ilmselt Eestisse sattus. Ja kuigi teda kasutatakse ka ravimtaimena isutuse ja seedehäirete korral, siis kõige tähtsam on tema puhul olla kohvi asendaja.

Sigurikasvatus oli omal ajal Peipsi ääres nii oluline, et andis tulu samamoodi kui sibulakasvatus. Kõrgetes peenardes kasvatati erinevaid sigurisorte. Külas oli olemas selline hobune, kes julges sigurikoormaga järve sõita, kus see siis mullast puhtaks loksus. Sigureid kuivatati samades ahjudes, kus peipsi tinte ja need olid sügisel pilgeni täis.

Vahepeal sigurikohvi joomise komme kadus, sest päris kohv muutus kättesaadavaks igaühele. Ometi on röstitud sigurijuurtest joogi joomise juurde aegamööda tagasi tuldud, sest see ei piitsuta niimoodi keha nagu kohv ja ei vii kaltsiumi kehast välja.

Teeveerest leitud siguritaime juurikast ei maksa siiski kohvi keetma hakata, selleks on paremad aretatud sordid. Aga vaasi tuua teda tasub ja selle järgi saab koos lastega neid lilli maalida.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.