VIDEO: nurmkanade seltsingud

Опубликовано Looduskalender - пн, 02/22/2021 - 10:10
Autorid

Video ja kirjeldus LK

Foto Arne Ader

Содержимое

 

Nurmkana      Perdix perdix

 

Sulailm on valitsenud Eestis pea kolm ööpäeva ja homseks peaks meieni jõudma Sahara kõrbest jugavoolus saabunud liivatolm, mis sademetega maha sajab ja võib lumepinnal isegi nähtav olla – saame näha. Kui päeval sulatab ja öösiti külmetab muudab see meie kõigi elu keerulisemaks: nii lindudel, loomadel, kui inimestel.

Tänavuse talve „harjumatult“ paks lumikate ja jaanuarikuu mõnepäevane sula, mis lumele jääkooriku tekitas on toonud nurmkanad inimestele lähemale. Toitu otsitakse äärelinnades, aga vahel isegi talilindude söögimajade alt.

Seltsingutes liikuvaid paigalinde märkame talvisel ajal toiduotsingutel või päevapuhkuse aegu. Sagedamini koosneb seltsing vanalindude paarist ja eelmise aasta noorlindudest, kui linde on üle tosina või rohkem võib arvata, et koos tegutseb paar pesakonda. Varjulisemaid peatuspaiku otsitakse nii talviselt lõikava tuule, kui tuisu eest.

Need, kes nurmkanasid oma elamise juurde talvel oskavad oodata toidavad linde viljaga. Nurmkanade toimetamine on päris kena vaatepilti ja nad lasevad endi tegemisi päris kenasti jälgida. Majapidamiste läheduses otsivad linnud varjulisemaid peatuspaiku ööbimiseks nii halva ilma, kui kiskjate eest.

 

Nurmkanad lumel 

Nurmkanad lumel (www.loodusemees.ee)

Sugupooled paistavad sarnase pruuni sulestikuga, kael ja rind hallid, sabasuled roostepruunid. Nokk ning jalad hallid. Pikkust kolmekümne sentimeetri ringis ja kaalu umbes nelisada grammi.

Tavaline küsimus - kas kana ja kukke on võimalik eristada?

Erinevad on nii sugupoolte näomuster, kui värvus. Kukkede roostepunased sabasuled on veidi lopsakamad, kuid lumes tegutsedes pole see eriti märgatav. Isaslindude kastanpruun rinnalaik on oluliselt väljapaistvam, kui emaslindudel.

„Kanakari“ liigub ringi, kas kõndides või joostes. Lendu tõustakse vaid kahel põhjusel, kas ohtu märgates või siirdutakse lihtsalt uue toitumiskoha otsingutele.

Viimase poole sajandiga on Euroopas langenud nurmkanade arvukus üle viie korra. Meil olukord veel nii „hulluks“ pole veel läinud ja talvine arvukus võiks hinnanguliselt jääda paarikümne tuhande isendi ringi.

Nurmkanade seltsingud hakkavad lagunema märtsikuu keskpaiku sest siis  moodustuvad juba pesitsusaegsed paarid.

Nurmkanade vaatlused: LINK

põldpüüd

Теги

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.