Laste rajakaameral külas

Postitas Aasta Loom - P, 12.03.2017 - 10.00
Avapilt
Sisu

Ridala Põhikooli neljas klass kutsus aasta looma kodulehe toimetuse külla oma rajakaamerat vaatama. Kaamera on peidetud kooli juurest viie kilomeetri kaugusel asuvasse Vätse külla, neljanda klassi õpilase Eriku maja juurde. Kui tulime autost välja, suundusime maja taha metsa väikesele lagendikule, kuhu oli raputatud maha natuke vilja ja tulba otsas soolakivi. Puistasime juurde Haapsalu turult ostetud  juurikaid: porgandeid ja kapsalehti – need kitsele meeldivad. Sel hetkel ei olnud platsil muidugi ühtegi looma – meie ringitrampimine hirmutas neid. Ent rajakaameras on loomade päevased külaskäigud kenasti jäädvustatud. 

Kes siis soolakul veel käivad? Võtame puu küljest ühe kaamera kaasa – ja ruttu sooja tuppa vaarikavarre teed jooma ja pilte vaatama!

 

laua taga
Koos Eriku jahimehest isa Tõnisega uuritakse kaamerasaaki. Eriku taga istub õpetaja Ene, sealt edasi Otto-Valmar, Erik ja Hiimo.
Foto: Mats Kangur
 


Eriku isa, jahimees Tõnis, tõmbab pildid arvutisse ja esimena näeme kährikut. Peegelduvad silmad vaatasid otse kaamera suunas. Siis tuleb pilt tuttavast sokukest, kelle sarvede kasvu lapsed jälgivad –  eelmistes lugudes on sellest juttu. “Vaadake, kui kiiresti on ta sarved kasvanud,” imestab õpetaja Ene. “Sokke on viimastel nädalatel vähemaks jäänud,” kommenteerib Tõnis . Enne käisid Tõnise sõnul kitsed keskeltläbi 5 korda ööpäeva jooksul kaamera eest läbi, nüüd on karjad hakanud vaikselt lagunema. Mis ei tähenda aga, et kitsed kaamera ette kevadel ja suvel üldse ei tule! Tulevad küll.

9. märtsi sarved kitsel
Jälle sarved suuremad! 9. märtsil pildile jäänud sokul on näha juba ilus jäme "samblas" sarv, nagu jahimees Tõnis ütleb. “Muidugi, kui nüüd see nahakiht sealt maha raspeldatakse kusagil põõsastikus, siis pilt muutub märksa tagasihoidlikumaks,” kommenteerib Tõnis.
 


Kuna kaamera on Erikul praktiliselt õue peal, on tema oma kaheksast klassikaaslasest kõige rohkem värskemate uudistega kursis. Teab, mitu kitse käib kaamera juures, millised nad välja näevad.  Korraga on kaamera ees nähtud vähemalt nelja kitse korraga. Ja on ka teisi loomi pildile jäänud: rebane, kährik, põder, isegi metssiga ning klõpsud on tehtud pasknäärist ja teistest lindudest. Parimad pildid paneb Tõnis arvutisse, kus ka koolist puudunud lastele nad kättesaadavaks muutuvad.
Mida lapsed ise tahaksid, et kes kaamera ette satuks? “Šaakal!” on poistel kiire vastus. Ega seegi võib juhtuda – seal kandis uus liik Eestis ju liigub.
Kui nüüd mõni kooliklass – või miks mitte ka mõni lasteaed või pere –  selle jutu peale sooviks ka oma rajakaamerat muretseda, võtke meie toimetusega ühendust. Aitame hea meelega seda mõtet ellu viia!

Helen Arusoo

soolakivi
Värske soolakivi. maiuspala!
 
kits ja pasknäärid
Vili maitseb kitsele, ent see meeldib ka paljudele teistele elukatele, eriti sulelistele. Siin on mitmeid linnusalku peatusi teinud, parasjagu nokivad pasknäärid vilja.
 

 

ridala kooli 4 klass 7. märtsil
Ridala põhikooli 4. klassi õpilased (vasakult:) Sandra, Otto-Valmar, Andre, Karli, Erik ja Hiimo koos Eriku isa, jahimees Tõnis Ulmiga. Tõnisel on kaameratega kogemust, temal õnnestus näiteks jäädvustada Baltimaade esimene pildi šaakalist oma rajakaameraga.
Foto: Mats Kangur

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.