Uued saatjatega sookured

Postitas Looduskalender - N, 05.07.2018 - 16.16
Autorid

Kirjutas ja pildistas Aivar Leito

Image
Uued satkured: „Soits 1“ vasakul ja Uko Bleive, „Soits 2“ paremal ja Ivar Ojaste
Sisu

Uued satkured: „Soits 1“ vasakul ja Uko Bleive, „Soits 2“ paremal ja Ivar Ojaste

Head sookurehuvilised!

On rõõm teatada, et 3.juulil püüdsime Soitsjärve ääres kaks suurt kurepoega ja märgistasime värvirõngaste ja saatjatega.

Kasutasime uue põlvkonna Leedus valmistatud  OrniTrack-L40 - leg-mount solar powered GPS-GSM saatjat, mis on ennast seni hästi õigustanud.

Püük toimus kiirelt ja tõhusalt, saime mõlemad pojad kohe varahommikul koos kätte. Püüdjaid olid peale minu veel Ivar Ojaste ja Uko Bleive.

Pojad olid parajalt suured kaaludes 3,2 ja 3,4 kilo. Pärast märgistamist ja mõõtmist lasime nad pesapaiga lähedal vabadusse. Nimeks said nad „Soits 1“ ja „Soits 2“.

Täna hommikuse info järgi on mõlemad pojad elus ja terved ning saatjad toimivad hästi. Liikumismuster on sarnane sellele, mis neil oli enne püüdmist (jälgisin kureperet eelnevalt mitu nädalat visuaalselt binokliga).

Kurepere ööbib oma pesapaigas järve kaldaõõtsikul ja päeval on põhiliseks toitumispaigaks umbes kilomeetri kaugusel asuv kanaliäärne lammiheinamaa, kus nad on kogu päeva enne kui õhtul pesapaika magama lähevad.

See Soitsjärve kaldal asuv sookurgede pesapaik asub minu maamajast vaid kilomeetri kaugusel ning olen seda jälginud juba üle kümne aasta. Kokku on seal püütud ja värvirõngastega märgistatud alates 2008 aastast juba 14 sookurepoega ning paigaldatud üks raadiosaatja (2008) ja 8 satelliitsaatjat (2010, 2012, 2016, 2017 ja 2018. aastal).

Kõik Soitsjärvel satelliitsaatjaga märgistatud kured on kasutanud Kesk-Euroopa rändeteed üle Ungari ja talvitunud Kesk-Euroopas ja Põhja-Aafrikas.

Suuremat osa nende rändeteedest saab ka tagantjärgi vaadata Lindude Rändekaart veebilehel: http://birdmap.5dvision.ee/EN/

Teised meie saatjaga sookured on suvitamas Eestis oma sünnikoha ümbruses, vaid „Aivar“ otsustas jääda Põhja-Leedusse. „Soits 1“ ja „Soits 2“ ei ole veel rändekaardile kantud ja seda tehakse septembri alguses enne sügisrände algust.    

Rõngastatud ja saatjatega varustatud noored sookured ja töö tegijad

Rõngastatud ja saatjatega varustatud noored sookured ja töö tegijad

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.