Omapärase välimikuga putked

Postitas Looduskalender - E, 16.07.2018 - 11.11
Autorid

Fotod Arne Ader

Moorputk

Moorputk

Sisu

 

Harilik moorputk        Pastinaca sylvestris

 

Harilikud moorputked jäävad silma kuivematel tee- või põllupeenardel ka jäätmaadel. Silmapaistvaks ei muuda taime ainult tema kõrgekasvulisus, mis teiste heintaimede seast välja paistab, vaid üleni kollakasroheline värvus ning õite veidi teist tooni rohekaskollane. Sarnastes värvides putki meil teisi ei kasva.

Kui oled täiesti tavalise moorputke leidnud, astu lähemale, et taime veidi lähemalt uudistada. Hariliku moorputke vars on maapinna lähedalt karvane, sügavate püstvagudega, mis vähendab kõrge taime murdumist. Tihedalt karvadega kaetud on moorputke lehtede alumised küljed. 

Aga pööra tähelepanu ladinakeelsele nimele. Aed-moorputk ehk pastinaak (Pastinaca sativa) on kasutusel jämenenud juure, mis meenutab heledat porgandit ning omab hõrgu maitse tõttu väärtust nii toitainena, kui ravivahendina. Nii maitsetest, kui kasutusaladest teavad asjatundjad kindlasti pädevamalt asju tutvustada, aga nagu me teame, maitse üle ei vaielda vaid pigem kakeldakse. Meie tutvustame lihtsalt taimi.

Looduses kasvava hariliku moorputke maa-alune juurikas pole nii jäme, kui aiavormil. Loomad moorputke ei söö sest taime lõhn mõjub eemaletõukavalt ning on maitselt täiesti kibe. Ikka võib juhtuda nõnda, et sarnastest taimedest omab üks erilisi väärtusi, aga sugulane osutub täiesti kasutuks umbrohuks.

Mesilased ja putukad päris seda meelt pole kogudes taimelt nektarit.

Moorputk

Moorputk

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.