Poruni - ilmselt kõige ürgsem metsamatkarada

Postitas Looduskalender - N, 11.10.2018 - 17.19
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Poruni ürgmets.
Sisu

On matkaradasid, mis veel tunduvad tavalised, kuid varsti seda enam pole - üks neist on loodusrada Poruni ürgmetsas. Kui Reisijutud.com seal 15 aastat tagasi käis, rääkisid kohalikud karudest, kes öösiti keset eimiskit telkivate matkajate juurde tulid ja nina telgist sisse pistsid, et nuusutada, kust see hea toidulõhn tuleb. Kohalik seeneline soovitas kavalalt: korjake neid kummiseeni, mina neid ei taha, aga jätke puravikud minule. Kummiseenteks nimetas ta kukeseeni.

Praegu jäävad paljud matkarajad ja metsad aina hõredamaks, aina tavalisemaks muutuvad aga loodusrajad raiesmikel. Sellist "mitmekorruselist" ürgmetsa aga, kus kirves ja saag pole sada aastat maastikku kujundanud, leidub just sellel Poruni rajal.

Mitmekorruseline tähendab seda, et Poruni jõest üle langenud tüved jäävad sinna nii, nagu need on kukkunud ja uued tüved kukuvad neile risti peale, moodustades mitmekorruselisi ronimis-sõrestikke. Kuiva ajaga saab nagu Amazonase džunglis konnata kuivas jõesängis, kuna kallastel on kohati padrik liiga tihe. Muidugi pole seda ohtu märgistatud õpperajal, mis viib ilma võsast läbi murdmata mööda Poruni jõe kallast Narva jõeni välja, kus jõgede kokkusaamiskohas on väike piknikuplats.

Kuna tegemist on piiritsooniga, tuleb isikut tõendav dokument kaasa võtta. Keegi ei keela jõe kaldal liikumist, kuid piirivalvurid võivad dokumenti küsida.

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View´ vaadet suuremalt:

EV100 matkarajad

Eesti Vabariik 100 puhul kaardistab Reisijutud.com sada Eesti matkarada ilusatel maastikel. Rada saab kaardistatud GPS-träkiga ning salvestatud 360 kraadi fotode, tavaliste fotode, Google Street View vaadete ja kirjeldusega.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.