Puudega inimeste palve

Postitas Looduskalender - L, 20.10.2018 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja KUKU raadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Lageraie. Kõrvemaa

Lageraie. Kõrvemaa

Sisu

Ma olen kurb! Kurb seepärast, et mingi oluline muutus on meie metsades toimunud, see on toimunud hiilivalt. Salapabereid sahistades ja tagatubades sosistades.

Kuidagi märkamatult on lageraielankide lubatud suuruseks saanud 7 hektarit. Lagedaks on lubatud raiuda hiigelsuured alad, korraga Lõuna-Eesti talu suurused lahmakad. Neil aladel vilistab tuul ja nutavad surevad metsataimed. Nutavad ka nende alade servas elavad inimesed, nutavad taga oma seenemetsa ja maani kummardavate okstega rahupaika.

Need metsalaga-lagendikud moodustavad aina suurema kärje, mille auke püüavad koos hoida peenikeste allesjäetud rohekoridoride read, mis aga murduvad esimese tormi ajal, otsekui vaha sulab päikese käes.

Ja lageraie, millele suureliselt on pannud nimeks uuendusraie, uuendab ainult nende metsaärimeeste rahakoti sisu. Mets ei ole enam meie rahvuslik rikkus, vaid üksikute rikastumise allikas.

Tõsi, midagi ei ole sündinud üleöö, vaikselt ja hiilivalt on tühjaks söödud metsaalad vanast metsast, tasapisi on hakatud raiuma kaitsealade piiranguvööndite metsi, kallale on tuldud asulate ümber paiknenud rohelise vööndi metsadele.

 

Lageraie kodukaasikus

Lageraie kodukaasikus

See on olnud ilmselt metsaäri oluline viga. Sest metsarahvas hakkab vastu! Kodumetsade raiumine on Eestis suhteliselt uus nähtus, aga kogu Euroopas läbikäidud tee. Ja meeleheitele aetud inimeste enese puude otsa aheldamine jõuab ilmselt ka lähiajal Eestisse. Ja kuigi sellest meil eriti ei räägita, on Eesti Metsa kaitseks ehk EMA sarnased liikumised olemas juba kõigis meie naabermaades. Ja need pole enam mingid kasside tänavalt ärakorjamise ühendused, vaid palju võimsamad rahvaliikumised. Neid kardetakse, üritades lüüa neile kremlimeelsuse pitserit, ometi tuleks pigem mõelda, kuidas saab metsatööstus Venemaalt vajaminevat puitu tarnida.

Tselluloositehase rajamise hullutav mäng, läbi erinevate maakondade, on äkki hoopis osav spinn metsakaitsjate kurnamiseks ja läbipõletamiseks? Sest Tartus ütles Polli-Kohava tandem selgelt, et varianti B ei ole. Nüüd on äkki ka variant x ja y, viimane otse konkureeriva metsaväljaveosadama kõrval.

 

Oranži värviga märgistatud ristikuusk Koorastes

Oranži värviga märgistatud ristikuusk Koorastes

Viimased uudised, et metsaregistrist on eemaldatud looduslike pühapaikade kaardikiht, pannes nii palgalised metsalangetajad olukorda, kus nad raiuvad maha pühapaiga või mõne küla ristipuu, tõmmates endale kaela loodusvaimude viha, paneb mind hirmust värisema. Iga põlvepikkune poisikegi teab, et ristipuud ei tohi raiuda, pühapuud kahjustada. 82% eestlastest usub loodusvaimudesse. Kas raielankide kokkuostjad loodavad, et võõraste meeste kätega raiutud puude kaitsevaimude pahameel nendeni ei ulatu?

Ja väita, et pühapaigad pole kaardil piisavalt täpse uurimismetoodika järgi paigas, on küüniline. Kas mäletate, et veel kümmekond aastat tagasi ei raiunud metsamehed langilt ettejäävat tamme. Kas selle tõe põhjendamiseks oleks nüüdki vaja põhjalikke uuringuid? Või piisaks raiet kavandaval metsaomanikul ja –firmajuhil korraks metsa minna ja vaadata, mida ta raiuma asub. Tammepuud tema ilus või ristipuid nende pühaduses, see on kordades ilusam ja hingelisem, kui kauge maa päikeserand, kuhu selle puukese tapmise rahaga sõita ihaletakse.

Kui harvestriga metsa saadetud mees käiks korragi enne läbi selle metsa, mida tükkideks hakkima on saadetud. Kui võtaks peast need paksud kõrvaklapid, mis loodud varjama metsa surmakisa.

Kui ta kuulaks, kuidas linnud neis metsades laulavad, kuidas puudelatvade sosin jutustab lugusid aegadest, mil puude käest küsiti luba nende raiumiseks ja kui mets loovutas inimestele selle, mida nad tõesti vajasid ja kuidas ahned puudetapjad karudena metsa pidid jooksma.

Armas Metsaisand, anna mõistmist meie rahvale, äratundmaks seda, mis teeb meid vaeseks ja kodutuks. Jäta meie metsad alles.

Lageraie Otepää linnamäel

Lageraie Otepää linnamäel

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.