Toidumaja külalised – hallpea-rähn

Postitas Looduskalender - K, 10.02.2016 - 22.47
Autorid
Pildi napsas IceAge, LK foorumist
Fotod Arne Ader
Image
Sisu
 
Hallpea-rähn        Picus canus
 
Roherähn                    Picus viridis                                
 
Hallpea-rähniga võime kokku sattuda näiteks linnaparkides. Linnu sulestiku värvus võib aga eksitada vaatlejat nagu oleks tegu roherähniga, kuid viimatinimetatuid peame kahjuks haruldusteks pidama – neid võib veel harva kohata kusagil Saaremaa lehtmetsades, kultuurmaastiku läheduses ja hää õnne korral päris Eesti lõunaosas, aga mandrilt on liik peaaegu kadunud.
 
Hallpea-rähn
 
Hallpea-rähne võime kohata aasta läbi hõredates looduslikes segametsades, nende arvukust hinnatakse umbes viiele tuhandele isendile. Talilindude söötmiskohtades ilmutavad nad endid üldiselt harva. Näiteks tuntumast suur - kirjurähnist ollakse „pea“ jagu suuremad: kuni kolmekümne sentimeetrise pikkuse juures tuleb kaalu kusagil sada viiskümmend grammi. Seljasulestik kergelt kollakat tooni samblaroheline, pea, kaela, rinna ning kõhusulestik vesihall. Must silmamask ja punased silmaiirised, kitsas põskhabemetriip samuti must. Noorlinnudude sulestik on veel kröömike heledamat tooni. Vaid isaslinnu laubal märkame punast laiku. Nokk kõigil tumehall ning jalad kollakalt hallid. Vaata ja võrdle Arne fotodelt.
 
Hallpea-rähn
 
Hallpea-rähnid on äärmiselt tähelepanelikud ning ettevaatlikud linnud. Sageli mängitakse vaatlejaga peitust – kui lind on Sind märganud ja tavaliselt märkab tema Sind enne, siirdub lind sageli puutüve taha peitu ning toimetab seal edasi. Püüad liikuda vaikselt uude asukohta, aga sama kordub. Pildistajale üpris keeruline objekt.
 
Loe lisaks rohelistest rähnidest: LINK
 
Hallpea-rähni vaatlused: LINK
Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.