Koer tahab püherdada, hunt ka

Postitas Aasta Loom - P, 07.04.2019 - 10.00
Sisu

 

Ilmselt on enamik koeraomanikke kogenud, et värskendavad jalutuskäigud mere äärde võivad päädida hoopis koera püherdamisega sugugi mitte nii värske kala sees. Idülliline liblikate taga ajamine põllul võib lõppeda aga mõnust muheleva koera rullimisega lehmasõnnikus. Muidugi ei pelga ükski asjalik koer käppasid (ning sisuliselt ka kogu ülejäänud keha) külge lüüa ka siis, kui tarvis on lähemalt analüüsida maanteeäärseid loomakorjuseid. Miks ometi??

 

Selle toreda kombe ennast kõiksugu haisude sees rullida on kodukoerad pärinud oma esivanematelt huntidelt.

Teooriaid lõhnade sees rullimise (inglise k. scent-rolling) funktsioonidest on erinevaid. Ühe veenvamatest seletustest kuulsin aga Ameerikas Wolf Park loomapargis praktikal olles, kus huntide käitumise ekspert Pat Goodmann kirjeldas lõhnade sees rullimist kui üht pikamaasuhtluse viisi. Kui hunt jõuab üksi seigeldes näiteks saaklooma korjuseni ning selles püherdab, on tal hiljem ülejäänud karja juurde naastes võimalik teistele toidu olemasolust märku anda. Seetõttu rullivadki nad ennast eriti agaralt just näo-ja kaelapiirkonnas – pärast teisi karjaliikmeid tervitades on lõhn koheselt ninnatorkav.
 

hunt
Hundid lustimas Wildenburgi loomaaias Saksamaal. Ka seebimullivedelikus on pärast hea püherdada!
Fotod: Laura Kiiroja
 

Vastupandamatu kihk rullida tekib kõiksugu uudsete lõhnade puhul, mitte vaid võimaliku toidupala leidmisel – kõik uudne on ju väärtuslik informatsioon! Seejuures ei ole oluline ei haisu vastikus ega see, kas lõhn on hundile meeltmööda. Goodmann on katsetades avastanud, et hundid rullivad ennast ka piparmündiekstrakti, Chanel No. 5 parfüümi, Old Spice deodorandi ning nende kõige vihatuma lõhna – kärbsetõrjevahendi – sees. Käitumine on sügavalt instinktiivne ning hundil selles osas suurt otsustamisvõimalust pole – kui on uudne lõhn, tuleb rullida.
 

hunt

 

Hundid, kellega töötasin Saksamaal Wildenburgi loomaaias, püherdasid ennast samuti valimatult erinevate haisude ja lõhnade sees. Parematel päevadel nautisin apelsinilõhnaliste huntide seltskonda – tõime neile sageli rikastuseks apelsine, mille maitse neile sugugi ei meeldinud, kuid millega oli tore mängida. Ka seebimullide sees meeldis huntidel püherdada, pärast seda, kui neile "jahtimiseks" seebimulle puhusime. Kala andsime oma huntidele siiski üsna harva, sest seda lehka ei summutanud ükski apelsin ega Old Spice.

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.