Võõrkakar

Postitas Looduskalender - P, 16.06.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto VikipeediA

Image
Võõrkakar
Sisu

Võõrkakar

Üle-eelmisel aastal avastasin oma maakodu peenralt ühe tüütuse. Võõrliigi, mille oli sinna kandnud ehk kartulivagusid ajav traktor või oli ta kaasa tulnud mõne teise taime mullaga. Võimalik, et ta oli seal olnud ammu enne, aga ta polnud mind hüüdnud.

Mu porgandipeenras oli laiutamas võõrkakar! Küllap olin temast ka enne kuulnud, aga isiklikku kokkupuudet polnud olnud. Kui kevadel külvatud porgandipealseid otsisin, siis tuli neid otsida pisikesi nõgeselehti meenutavate sitkete taimede vahelt, millel otsekui kummeli õied. Või nagu katkutud pisikesed karikakraõied, kust keegi oleks justkui üle ühe kõik “ei armasta” keelõied ära rebinud. Esialgu tundus see taim iluski, aga tema levimise kiirus oli meeletu, ainsa suvega kihutas ta peenra teise otsa hoolimata sellest, et kogu aeg proovisin porgandipeenart puhtaks rohida. Järgmisel aastal jätsin selle peenra lihtsalt maha, kena oli suvel veel vaadata, kuidas mõned ülesevõtmata porgandid oma uhkes õisikus õilmitsesid.

Ja juhtus ootamatu asi, see pisike kakar vandus alla maltsadele, orasheinale ja ohakatele, mis seal porgandiõite vahel kasvama hakkasid.

Sel aastal ostsin endale ühe päris põneva Põhjamaa raamatu Lisen Sundgrenilt – “Metsikult kasvanud”, kust üllatusega avastasin, et taim polnud minu aeda tulnud juhuslikult – oma päris kodumaal Lõuna-Ameerikas on see meil ohtlikuks võõrliigiks tunnistatud taim olnud põlisrahval vererõhu alandaja. Kaika Laine ütlus, et taimed tulevad ise inimese juurde, kes seda vajab, kehtib tõesti.

Aga mulle tegi headmeelt raamatus kirjutatu. Kui meil leiab internetist mitmeid õpetusi, kuidas seda taime taimemürkidega või agrohooldusega taltsutada, siis selles taimeraamatus öeldakse lihtsalt – pole mõtet võidelda, sööge ta lihtsalt ära!

Kui varem olin ma hommikuste omlettide jaoks kasutanud suuri karvaseid kurgirohu lehti, mis mulle eriti ei maitse, siis nüüd löön peenra umbrohust puhtaks ja lasen sel pisikesel kakraomletilillel mulle vererõhu alandamiseks kasvada.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.