28. NÄDAL 8.7.2019.- 14.7.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - E, 15.07.2019 - 14.14
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Heinaaeg jätkub
Sisu

Heinaaeg jätkub

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis nädala jooksul 11...14 kraadi piires, mis on tavapärasest 3...6 kraadi võrra jahedam. Nädala maksimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti esmaspäeval 21 °C, aga ülejäänud päevadel enam 20 kraadini ei küündinud.

Teisipäeval ja neljapäeval tõusid päevased temperatuurid ainult 15...16 kraadini. Ööd olid nädala teisel poolel väga jahedad. Kõige madalamale langes õhutemperatuur reede öösel kella kolme paiku, kui minimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti õhus 3,4 °C ja rohul esines Jõgeval ilmajaama juures öökülma.

Väiksemates ojades ja kraavides on vesi kadunud

Väiksemates ojades ja kraavides on vesi kadunud

Sademeid kogunes nädala jooksul Jõgeva linna idapiiril 8 mm ja Jõgeva alevikus 13 mm. Ümbruskonnas oli näha äikesepilvi ja pühapäeval oli kuulda müristamist. Vihmata jäid siin kandis esmaspäev ja neljapäev.

Viljapõllud muutuvad korrast kollasemaks. Maakonnas on alustatud juba taliodra koristust. Talirukis on vahaküps ja talinisu peagi saamas. Ka suviodrapõllud on värvi muutnud.

Talirüpsiterad on tumepruunid. Kaera- ja suvinisupõllud alles rohetavad. Keskmise ja hilisema valmivusajaga kartulipõllud õitsevad. Jõgevale rohkelt kuulsust toonud kartulisordi `Jõgeva Kollane` auks toimus laupäeval pidu: LINK

Härgheinad õitsevad

Härgheinad õitsevad

Looduslikel heinamaadel õitsevad massiliselt kollaste õitega moorputked, erinevad ristikuliigid jt liblikõielised, siniste õitega kellukad. Pilku püüavad endiselt maanteedel sõites maastikul oma lilla värvusega suurtel kogumikena esinevad põdrakanepid.

Arukase seemned hakkavad küpseks saama

Arukase seemned hakkavad küpseks saama

Linnud on hakanud parvedena liikuma ja aedasid külastama, mis sunnivad aiapidajaid marjapõõsaid võrkudega katma.

Pähklimänsak proovis seedermänni seemneid süüa

Pähklimänsak proovis seedermänni seemneid süüa

 

Jõgeval 15.7.2019.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.