Õnnehein

Postitas Looduskalender - P, 21.07.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Sisu

Sel suvel on mesilased võtnud nõuks mulle mett mitte kätte anda ja iga kord, kui ma meevõtu kavatsusega maale sõidan, on õues vaid tõeline veevõtt. Mesilasema on kaitsva šamaanina järgmise vihmapilve kohale mananud ja aina kallab. Ja siis ma käingi kurva näoga ümber taru, vihmavesi mütsinokast sirisemas ja mõtlen elu üle järele.

Aga elu on mulle kinkinud mesipuude ette endisele põllulapile tõelise elurikkuse. Istutasime Mikuga sellele põllule astelpajud, aga ümber nende kasvab kuival pinnasel nii värvikirev meerikas seltskond, et tuleb määraja kaasa võtta.

Jaani-õnnehein

Jaani-õnnehein ( www.loodusemees.ee )

Minu õnneks kasvab seal ka üks taim, keda juba varem tundsin. Õnnehein. Täpsemalt jaani-õnnehein. Ta on umbes 30 sentimeetri kõrgune, peenikeste lehtede ja sirge varrega, mille otsas hellelilladest niitjatest õielehtedest otsekui nutike, mis tegelikult aga korvõisik ja päikesega end rõõmsalt avab, aga vihmaga ehmunult kokku tõmbub.

Otsisin pikalt, miks sellele taimele selline nimi antud on. Ikkagi õnnehein.

Ja jõudsime folklorist Mare Kõivaga juba arutada, et vaja oleks spetsiaalset taimede andmebaasi, mis võimaldaks otse sotsiaalmeediaga liitunud vanematelt ja teadjamatelt inimestelt neid teadmisi ammutada.

Aga siis leidsin laua alt oma kõige tähtsamast raamatukuhjast vanaisa Gustav Vilbaste artikli äratrüki Eesti Rahva Muuseumi üheteiskümnendast aastaraamatust “Õnne- ja ennustustaimi” ja vanaisa kinkis mulle teadmise, et tegemist on meie rahva kõige olulisema ennustamistaimega, mille on tahaplaanile lükanud ehk Marju Läniku poolt kuulsaks lauldud “Karikakar”.

Õnneheinaga ennustamisviise on palju, aga põhimõte on see, et korjatud ja tuppa toodud lillede puhul võisteldi, kel lilleõis enne lahti lööb, sellele tuleb suur õnn. Ja jaaniõhtul hiie pühapuudele asetatud õnneheina ja sõnajala pärgasid kirjeldas juba Kreutzwald, jaanihommikul sellest pärjast toodud õnneheinade lahtilöömisel sai neiu mehele.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.