Suur vanker

Postitas Looduskalender - R, 30.08.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Kalle Rahu

Tähistaevas

Tähistaevas

Sisu

August on tähistaeva kuu. Aga see tähistaevas poeb meil linnaelus peitu. Tänavalampe on linnatänavatele niipalju saanud, et päris pimedat paika majade vahel annab otsida. Maalgi tuleb enne talu juures vaeva näha, et pimedusse mattuda. Ikka läheb maja läheduses mõni liikumisanduriga lambike tööle.

Käisin eelmisel nädalal ühenduse Eesti Metsa Abiks koosolekul Häädemeestel ja hoolimata mõnusa majakese olemasolust otsustasin õues magada. Mitte küll päris õues, aga oma autos. Kui istmed alla lappida, siis mahun sinna mõnusalt laiutama. Otsustasin magada miljardi tärni hotellis. Sest tähistaevas siras mu kohal oma täies hiilguses ja tärnides.

Olen aegajalt püüdnud selgeks õppida tähti ja tähtkujusid, aga enamasti lõpeb see nii, et mõne aasta pärast tunnen taevas ära vaid Suure Vankri ja Põhjanaela. Need, kellega isa mind lapsepõlves tuttavaks tegi.

Suur Vanker on tõesti taevas alati olemas, kui tuul meie taeva pilvedest puhtaks lööb.

Neli tähekest vankrikastiks, pealt veidi laiema kujuga ja kolmest tähest vankriais vasakule poole sikutada.

Kuigi praegu on taevas ka lummav Linnutee, täis musttuhandeid tähti, kinnistub me pilk ikka Suurele Vankrile. Öeldakse ka, et Põhjanaela leidmine taevalaotusest on lihtne, et ta särab nii võimsalt, aga mina pean teda igakord otsima. Parempoolse vankrikasti ülemisest tähest viis rattavahet pikenduseks. Ja seal ta sirab.

Ja kuigi ma tean, et Põhjanaela poole vaadates vaatad alati põhja, siis pole ma seda teadmist kunagi kasutada saanud. Meie ajal ja maailmas polegi öösel vaja tähtede järgi orienteeruda. Aga iga inimese teadmiste pagasis võiks see suunaotsingu abiline olla, sest tulemas on marjuliste rabasse eksimise aeg.

Aga sel autos veedetud ööl nägin ka mitmeid tähti langemas. Ja ühe eriti ereda tähe langemise ajal jõudsin soovida, et lageraied Eestis lõpeks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.