Usside urguminemise päev

Postitas Looduskalender - P, 08.09.2019 - 10.10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Rästik

Rästik (www.loodusemees.ee )

Sisu

Täna on ussimaarjapäev või teisisõnu usside urguminemise päev.

Et see päev alati 8. septembril on, siis tekitab ta omajagu segadust. Kas tõesti siis peale septembri esimest nädalat enam ühtegi ussi väljas ei ole? Muidugi on. Oleneb see ikka sellest kui soe on ilm.

Meie maod on kõigusoojased ja vajavad liikumiseks päris sooja ilma. Õigemini üle 10-kraadist ilma, kõige vilkamad on nad sellise õuesoojusega, mil meilegi meeldib ringi askeldada. Aga kolmkümmend soojapügalat on neilegi ülemiseks piiriks, millest alates samuti jahedamasse paika poetakse.

Aga et ilm septembri alguses tõesti tavaliselt poole päeva aegu veel üle 10 kraadi ei tõuse, siis armastavad maod umbes sel ajal oma talvepessa pugeda ja sinna jäädagi.

Vanarahvas, aga märkas usside kadumist ja vestis lugusid sellest, et ussid sel päeval mätast hammustavad ja isegi kui neid veel väljas liikumas näha, siis nii mürgised nad pole.

Just ussihirmust oli selle päevani jõhvikarappa, kus palju rästikuid, minek keelatud. Pärast seda aga oli prii luba.

Ussimaarjapäeval ei tohtinud naised õmmelda, ussi hammustamist nimetati vanemal ajal “nõelamiseks” ja arvati, et kui ussimaarjapäeval nõelud, siis saad ka kergesti nõelata.

Iseasi on see, et keda ussiks peetake – meie madusid - rästikut ja nastikut? Või jalgadeta sisalikku - vaskussi? Kirjanduses sorides leiame aga, et sel päeval arvati ka hoopistükkis ussikese moodi rukist kahjustavate röövikute kadumist. Eks külma tõttu ikka.

Aga, et meil sel aastal ilm ka peale usside urguminemise päeva madude ringiliikumiseks veel soe on, siis tasub rästikupelgajatel selgeks õppida usside peletamise loits.

Uss, uss, ussike,

Page ära pajusse,

Jookse alla puusse,

Ära puutu minusse!

Ja kui juba rästikuga ninapidi koos, siis loitsuteadlane Mare Kõiva soovitab lausuda:

“Kiriv lind kesä alt,

must lind maa alt.

Ära minu salva,

Ära sa mino näpista!”

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.