42. NÄDAL 14.10.2019.- 20.10.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 22.10.2019 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Puud on valdavalt raagus
Sisu

Puud on valdavalt raagus

Nädal oli soojade ja sompus ilmadega. Korduvalt esines hommikuti udu ja uduvinet.

Päikest oli pikemat aega näha teisipäeval ja kolmapäeval. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 5,5...11,5 °C piires, mis on 0...7 kraadi tavapärasest kõrgem.

Külma õhus ei esinenud. Kõige madalam õhutemperatuur (0,7 °C) mõõdeti teisipäeva hommikul kella üheksa paiku. Maapinna lähedal esinesid siis miinuskraadid ja kohati võis rohul märgata nõrka halla.

Soojematel öödel (reedel ja laupäeval) püsis termomeetrinäit 9...12 kraadi vahel. Kõige jahedamal päeval (teisipäeval) tõusis maksimaalne õhutemperatuur kaheksa kraadini, ülejäänud päevadel aga üle 10 kraadi. Kõige kõrgemale tõusis termomeetrinäit esmapäeval (13,6 °C) ja laupäeval (13,4 °C).

Sademeid kogunes Jõgeva ilmajaama andmeil 15 mm ja alevikus asuva automaatilmajaama järgi 22 mm. Suuremad vihmad esinesid esmaspäeval ja neljapäeval.

Soojade ilmadega jätkasid talikultuurid põldudel kasvu ja arengut. Efektiivseid (üle 5 °C) temperatuure kogunes nädala jooksul 27 °C. Perioodil 1. september kuni 20. oktoober (taliteraviljade kasvuperioodil) kogunes efektiivseid temperatuure ~ 250 °C, mis on keskmisest samal ajal ~20 kraadi rohkem ja eelmisest aastast ~90 kraadi vähem.

Arukased veel kollendasid

Arukased veel kollendasid

Lehtede langemise aeg jätkub. Metsadele annavad endiselt kollast värvust hõrenenud lehestikuga arukased ja üksikud haavad. Aedades on sirelid veel lehes, parkides tammed ja suurelehised pärnad.

Punetav näärelehine kibuvits

Punetav näärelehine kibuvits

Jätkus hanede ränne. Laiuse voore nõlval oli põllul peatunud suurem luigeparv: enamus olid laululuiged ja mõned väikeluiged.

Kuldnokkade ja rästaste parved toitusid pihlakatel. Märgati läbirändavaid põhjavinte.

Pihlamarju jagub veel lindudele

Pihlamarju jagub veel lindudele

 

Jõgeval 21.10.2019.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.