Kaprade elukorralduses näeme olulisi muutusi

Postitas Looduskalender - K, 30.10.2019 - 21.21
Autorid

Foto Arne Ader

Sokud

Sokud ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Metskits ehk kaber          Capreolus capreolus

 

Olenemata soojast sügisest algas metskitsede karvavahetus juba septembrikuu lõpus ja sellest sai video kõrvale ka kirjutatud: LINK

Kellel karvavahetus alles lõpukorral paistavad eemalt vaadates praegu veidi tumedamat halli kasukat kandvat ( vaata Arne pildilt).

Torm viis lehed puudelt ja paiguti on ka lumi nähtud, seega elame täielikku sügisest aega ning metskitsede elukorralduses toimuvad muutused, aga millised siis? 

Kus suvisel ajal metskitsi andis kohata on praeguseks ajaks vaikseks jäänud. Elukohta vahetati olude sunnil ehk parema toidulaua otsinguil sest närbunud ja kuivanud rohttaimedel pole enam toiteväärtust. Tuleb siirduda kas suvel niidetud ädalapõldudele, mis veel rohetavad sest sealt leiab nii ristikut, kui teisi liblikõielisi taimi. Metsades leiab toitu kohtades, kus on suvel niitmisega hooldatud kuuse- ja männinoorendikke, et rohi neid ei „lämmataks“. Eks saab sellistes kohtades söönuks näiteks seaohakast, millest metsaelanikud toitvuse tõttu lugu peavad, pajulilledest või noortest vaarikavõrsetest. Loomad liiguvad vähem ringi, kasutades enamuse ajast lühikesel päeval toitumiseks – millal siis veel organismi rasvavarusid talletada:

Muutunud on nii käitumine, kui kombed. Kogu suvise aja tegutsesid emasloomad koos kasvavate noorloomadega. Isasloomad täiesti omaette, kuid kõik hoidsid ja kaitsesid oma eluala liigikaaslaste eest (kui innaaeg välja arvata).

Aga sügis on toonud metskitsedele liigikaslaste vastu leplikuse, oleme märganud koos liikumas, kas paare või ka väiksemaid seltsinguid.

Lisaks eelkirjeldatule veel üks oluline muutus alguse saanud - nimelt sarvede heitmine. Oktoobri lõpus teevad sellega algust just vanemad sokud. Mida nooremad seda kauem sarved peas püsivad.

Jõulukuu alul jäävad pea kõik nudipeadeks ja metskitsi saame soo järgi eristada vaid sabapeegli kuju märgates ja eks siis ole jälle paras aeg vaadelda nii ilma, kui metskitsede toimetamisi, samuti muutusi toitumises.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.