Barbariss

Postitas Looduskalender - L, 23.11.2019 - 15.15
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Kukerpuu

Kukerpuu www.loodusemees.ee )

Sisu

On üks taim, mille nimi mulle kuidagi meelde ei jää. Aga just praegu jääb ta meile silma. Oma ilusate leekivpunaste marjadega, mis justnagu kõrvarõngad kõikjal linnas põõsate küljes ripuvad. Barbariss. Muidugi barbariss ehk keerulise omamaise nimega kukerpuu on ta nimi.

See väike, peamiselt Loode-Eestis ja saartel looduslikult kasvav põõsas on üks okkapundar. Ega neid ahvatlevaid punaseid marju korjata lihtne pole. Aga vanal ajal on tema marju peetud eriti väärtuslikuks äädika saamise paigaks, teda ongi nimetatud pigem äädikamarjapuuks. Oma hüüdnime barbaris on ta saanud vene keelest ladinakeelse nime järgi – kukerpuu kollased kroonlehed meenutavad konnakarpi ja just nii kõlab see araabia keeles ‘berberi’.

Juba meie aiandusguru Spuhl-Rotalia arvas üle saja aasta tagasi, et tegemist on tõeliselt väärt marjaga. Ta kirjutas: “Tema noori hapukaid lehti võetakse niihästi toorelt kui ka keedetult lihatoitude kõrva salatiks ning Hollandimaal pannakse neid hapuoblikate asemel supi sisse. Marjad, mis toorelt ehk ka keedetult suhkruga sissetehakse, on hästi mõnus toit, mida mitme rahva juures juba vanast hallist ajast saadik on pruugitud.”

Aga mahla tegemisest ülejäänud marjakestadest aeti äädikat, millega vanasti hõbetat puhastati ja seetõttu oli ta ka rikkama rahva hulgas eriti hinnas. Ka oli ta raviks kollatõve, neeru- ja altkehahaiguste puhul.

Spuhl-Rotalia mainib veel kahte asja, seda et äädikamarjadest mõned viinavabrikandid tuliviina ajavad ja et tal igasugu “kahjulikka putukaid elutseb”, siis ei soovitata teda istutada aeda viljapuude lähedusse.

Aga kindlasti leiate barbarissi kommi oma punase paberkuuega kõikidest Eesti jõuluaegsetest kommipakkidest. Ta on meie klaaskommidest ehk “kauamängivatest” vaieldamatult kõige parem komm.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.