Haneseire kolmas loendusperiood algab homme

Postitas Looduskalender - K, 06.05.2020 - 10.10
Autorid

Ornitoloogiaühing tuletab huvilistele meelde

Foto Arne Ader

Suur-laukhaned ja rabahaned

Suur-laukhaned ja rabahaned ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Oodatud on hanede vaatlused üle Eesti.

Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret ja kutsub vabatahtlikke linnutundjaid osalema. Haneseire kolmas ja ühtlasi viimane loenduse periood toimub 7.–12. maini, keskne loenduspäev 9. mail.

Kõige efektiivsem on hanesid loendada hommikusel väljalennul ööbimispaigast või õhtusel sisselennul ööbimispaika, milleks on mererand, siselaht, järv, raba, polder.

Loendus peab algama kindlasti tund enne päikesetõusu ja kestma vähemalt kella 10-ni või kuni loendaja on kindel, et kõik haned on siirdunud põldudele.

Õhtune loendus peab algama kolm tundi enne päikeseloojangut ja kestma pimedani.

Kolmas variant on loendada hanesid päevasel sisselennul puhkepaika kella 10 ajal või hanede peatuse ajal nende päevases puhkepaigas kella 13–14 ajal, loenduse kestus peaks olema vähemalt tund.

Puhkepaigas on koos tuhandeid hanesid ja lindude arvukuse hindamine keerulisem. Seepärast tasub haned mitu korda üle lugeda, et veenduda loendustulemuse õigsuses. Kui loendada hanesid põldudel päevase toitumise ajal, tuleb veenduda, et linde ei loendata topelt.

Tulemused tuleb pärast iga loenduskorda sisestada andmehalduse keskkonda PlutoF, loodusvaatluste andmebaasi või saata e-postiga seire koordinaatorile Ivar Ojastele aadressil: ivar.ojaste@gmail.com

Lisaks loendustulemustele on oodatud ka fotod rabahanedest, et määrata rabahane alamliike. Fotod peavad olema teravad, piltidel peab selgelt näha olema lindude kaela värv, pea ja noka kuju ja noka muster.

Fotod palun lisada koos loendusandmetega ja infoga kes, millal ja kus (koordinaadid) pildistas andmebaasi või saata aadressil:

ivar.ojaste@gmail.com

Kui ühest haneparvest õnnestus teha mitu pilti, siis palun kindlasti märkida, et tegu on sama parve, kuid erinevate lindudega. Fotosid kasutatakse ainult autorite nõusolekul ja autorile viidates.

Loendusandmed on vajalikud hanede rändepildi kaardistamiseks, samuti kasutatakse andmeid hanede kaitse- ja ohjamiskava koostamisel. Haneseire eestvedajaks 2020. aastal on Eesti Ornitoloogiaühing.

Lisainfo:
Ivar Ojaste, haneseire koordinaator
ivar.ojaste@gmail.com
www.eoy.ee

eva-liisa.orula@eoy.ee
www.eoy.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.