Tumedavärviline nõgeseliblikate põlvkond ja miks nad nii välja näevad?

Postitas Looduskalender - P, 12.07.2020 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader

Nõgeseliblikas

Nõgeseliblikas ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Nõgeseliblika suvine põlvkond        Araschnia levana f. porsa 

 

Nõgeseliblika kevadine põlvkond    Araschnia levana f. levana 

 

Nõgeseliblikate kevadise ja suvise põlvkondade tiibade värvid ja tiivakiri ongi täiesti erinevad - seda nimetavad teadlased seda sesoonseks dimorfismiks. Varasemalt arvatigi, et kõnealused ongi erinevad liblikaliigid.

Sageli võime märgata, et päevaliblikate emas- ja isasliblikad pole sugugi sarnased, aga seda nimetatakse hoopis sooliseks dimorfismiks. Sellest meil täna juttu ei tule lihtsalt meeldetuletuseks.

Millest on nõgeseliblikate sesoonne dimorfism tingitud?

Liblika tiivavärv oleneb rööviku kasvueas hoopis päeva pikkusest. Tumedatiivaliste nõgeseliblikate suvise põlvkonna munetud munadest arenevad röövikud augustis-septembris ja vastu sügist päeva pikkus jääb oluliselt lühemaks, seejärel röövikud nukkuvad ning viibivad kogu talve diapausis.

Tuleva aasta kevadel märkamegi oranshe nõgeseliblikate valmikuid maikuus lendlemas ja nende munetud munadest arenevad röövikud juunis-juulis ning sel ajal meil pimedat aega peaaegu polegi. Nii arenevadki pika päeva tingimustes nõgeseliblikate tumeda tiivakirjaga valmikud.

Tumadatiivalisi, suvise põlvkonna nõgeseliblikaid võime kohata metsateedel ja -lagendikel, aga ka vahelduval põllumaastikul. Meile levisid nõgeseliblikad ida poolt umbes sajandi eest ja nende arvukus on tõusuteel.

Suvise põlvkonna valmikute tiibade siruulatus jääb kolme ja nelja sentimeetri vahele. Tiibade ülaküljed on mustad, valge ristvööt läbib tiibu umbes keskkohalt. Tagatiival pideva, eestiival katkendlikult või astmetena, lisaks veidi pisikesi valgeid täppe. Tiivanarmad musta valge kirjud.

Hea on teada, et mõlema põlvkonna emas- ja isasliblikad on üksteisele sarnased.

Võrdle mõlema põlvkonna nõgeseliblikate tiibade alakülgi Arne fotodelt.

 

Suvine põlvkond

Suvine põlvkond

 

Kevadine põlvkond

Kevadine põlvkond

Kevadpõlvkonna tiivavõrk on valkja võrkja mustriga ja nii esi-, kui tagatiival näeme suurt violetset laiku. Suvise põlvkonna alatiivad on kirjumad. Igaüks saab vajadusel omad tähelepanekud meelde jätta.

Valmikute lennuaeg kestab suviselt tumedatiivalistel valmikutel kuni poole augustini.

 

 Musti ja „karvaseid“ liblikaröövikuid võime märgata augustis kõrvenõgesel, kus röövikud mõned päevad teistega koos veedavad, et asuda seejärel omale talvituspaika otsima.

Foto: VikipeediA

Musti ja „karvaseid“ liblikaröövikuid võime märgata augustis kõrvenõgesel, kus röövikud mõned päevad teistega koos veedavad, et asuda seejärel omale talvituspaika otsima.

 

Kevadine nõgeseliblika põlvkond

Kevadine nõgeseliblika põlvkond

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.