4. NÄDAL 25.1.2016.-31.1.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 02.02.2016 - 01.35
Autorid

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Sisu
Üleujutatud taliviljapõld
 
Esmaspäev oli talvine. Hommikul kattis maad 20 sentimeetrine lumekord ja õhutemperatuur ei tõusnud päeva jooksul plusspoolele. Teisipäeva õhtupoolikul läks ilm sulale ja õhutemperatuur püsis plussis nädala lõpuni. Neljapäeval ja reedel tõusis maksimaalne õhutemperatuur üle 5 kraadi.  Lume ja lörtsisajud läksid üle vihmaks. Vihma tuli rohkesti. Nädala sademete summaks kogunes 32 mm, mis moodustab ligi 80% kogu jaanuari viimase 94 aasta keskmisest sademete hulgast. Lumi kahanes kiiresti. Kolmapäeva õhtuks tulid künninukid ja rohututid lume seest nähtavale, neljapäeva hommikuks oli enamus lund maastikult kadunud. Kiirele lume sulamisele aitas kaasa lisaks kõrgetele temperatuuridele vihmasadu ja see, et lumi oli väga õhuline.
 
Lume kiire sulamine luhaniidul
 
Põldudel kogunes lumesula- ja vihmavesi loikudesse ja jooksis kohati üle teede. Reede hommikuks oli öisest lörtsisajust siin kandis maastik uuesti valge ja teed jäätunud märjast lumekihist libedad. Veeloike kattis 7 mm paksune jääkiht. Juba lõunaks oli lumi uuesti läinud.
 
Rohukedriku röövik lumel
 
Nädala lõpuks veeloigud vähehaaval kahanesid ja osad neist kadusid, kuid osad suured veeloigud jäid põldudele püsima. Muld oli pühapäeva lõunaks taliviljapõldudel pinnalt üles sulanud 3-5 sentimeetri sügavuseni, külmumise alumine piir püsis vaatluskohtades 36-54 cm sügavusel.
 
Lume alt välja tulnud taliviljaorased olid heas seisukorras, talirapsi ja –rüpsil oli näha lehtedel külmakahjustusi.
 
Millimeetri-pikkused lumekirbud
 
Sulailmadega tulid lumel nähtavale ämblikud, väiksed lumekirbud jt putukad. Laupäeval algas hallil pähklipuul mahlajooks. Linnas võis kuulda rasva-, sini- ja salutihaste laulu. Pedja jõgi sulas lahti ja nädala lõpuks tõusis üle kallaste. 
 
Lumele roninud lühitiiblase vastne
 
Jõgeval, 1.2.2016.
 
Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.