Kas peaks laiendada Alutaguse rahvusparki?

Postitas Looduskalender - K, 02.09.2020 - 12.02
Autorid

Eestimaa Looduse Fond on teinud ettepaneku

Foto Arne Ader

Poruni jõgi. Poruni põlismets

Poruni jõgi. Poruni põlismets ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Eestimaa Looduse Fond (ELF) esitas augusti lõpus Keskkonnaministeeriumile ja Keskkonnaametile ettepaneku laiendada Alutaguse rahvusparki olemasolevate kaitsealade ja riigimaa arvelt. Suurem ja terviklikum ala aitab kompenseerida piirkonna seniseid keskkonnakahjustusi, kaitsta Alutaguse metsi ning teisi olulisi loodus- ja kultuuriväärtusi.

Alutaguse rahvuspargis ning selle ümbruses on säilinud märkimisväärseid loodusväärtusi: haruldasi kooslusi, piirkonnale iseloomulik loodusmaastik, ohustatud ja kaitsealuseid liike ning nende elupaiku. Samuti leidub piirkonnas kultuuriväärtusi ja mitmekülgseid puhkamisvõimalusi. Nende väärtuste terviklikum kaitsmine oleks loogiline jätk rahvuspargi loomisele.

ELFi ettepanek sisaldab nii uute riigimaade kaitsmist kui ka juba kaitse all olevate alade liitmist rahvuspargiga.

ELFi metsaekspert Liis Kuresoo nentis, et piirkond on intensiivse kaevandamise ja metsaraiete ning muude keskkonda kahjustavate tegevuste tõttu aastakümnete vältel palju kannatada saanud. “Suurte negatiivsete keskkonnamõjude kompenseerimiseks Ida-Virumaal tuleb tagada säilinud loodusväärtuste kaitse ning vältida, et kohalikud loodusväärtused nagu kuulsad Alutaguse laaned veelgi enam kannatada saavad ja killustuvad,” rääkis Kuresoo.

Kogu piirkonnas leidub mitmeid põnevaid kooslusi ja kaitsealuseid liike ning nende elu- ja rändepaiku. Kohata võib lendoravat, metsist, habekakku, must-toonekurge, merikotkast, kalakotkast, rohuneppi, kanakulli, händkakku, öösorri, musträhni, väike-kärbsenäppi, värbkakku, kõdu-koralljuurt, õrna tarna, balti sõrmkäppa, laialehist neiuvaipa, sulgjat õhikut ning kümneid teisi haruldasi liike.

Ettepaneku ja põhjendustega saate lähemalt tutvuda: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.