Märgalade kasutusest taastamiseni

Postitas Looduskalender - E, 01.02.2016 - 01.38
Autorid
Keskkonnaministeerium annab teada
Foto Arne Ader
Sisu
 
Valgeraba. Soomaa
 
„Märgalade päev 2016“ – 2. veebruaril.
 
Eesti soid on teadupärast kuivendatud, aga paljudes Euroopa riikides: Hollandis, Taanis, Suurbritannias ja Saksamaal on enamus soodest juba hävinud, meil on veel alles mitmekesised soomaastikud ja võimsad rabalaamad.
 
Eesti sookoosluste (madal- ja siirdesood ning rabad) kaitse tagamiseks allkirjastas keskkonnaminister jaanuari lõpus kaitstavate soode tegevuskava, millega huvilised võiksid tutvuda: LINK
 
Soode kaitsmisel tagame nende loodusliku seisundi ja sellest sõltuva ökosüsteemiteenuse säilimise ja rikutud soode puhul nende taastamise. Tegevuskava annab ülevaate olemasolevast olukorrast ning ohuteguritest, seab eesmärgid ning esitab meetmed eesmärkide saavutamiseks.
 
Otsest ohtu ühegi sooelupaigatüübi hävimiseks vähemalt lähiajal Eestis ei ole, kuid on olemas ohutegureid, millel on soodele suur negatiivne mõju. Kõige olulisem surve- ja ohutegur Eesti soode elurikkusele on maaparanduse käigus tehtud kuivendamine. Peaaegu kõiki meie rabasid ümbritsevad piirdekraavid, mille tõttu on hävinud raba looduslik servaala ning kahjustatud on raba looduslikku veerežiimi. Lisaks mõjutavad sookoosluste tervist Eestis metsakuivendus, aga samuti kaevandamine. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.