Konnade kevadränne on alanud

Postitas Looduskalender - E, 12.04.2021 - 10.50
Autorid

Eestimaa Looduse Fond annab teada

Foto Arne Ader

Konnatiik

Konnatiik ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Alanud on konnade iga-aastane kevadränne kudemispaikadesse, mistõttu võib kohata massiliselt konni ka sõiduteedel. Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub autojuhte konni märkama, võimalusel nende rändeteekonnaga ristuvates teelõikudes kiirust vähendama ja rändega ristuvaid maanteesid päikeseloojangust keskööni vältima. 

Kahepaiksed rändavad enda kudemispaikadesse pulmi pidama igal kevadel, kui õhtused ja öised temperatuurid on selleks sobivalt soojad. Konnad liiguvad alates päikeseloojangust 2–4 tunni jooksul, rände tippaeg on kella 22–23 vahel õhtul.

Sagedasemad teedega ristuvad rändepaigad leiab “Konnad teel(t)” algatuse lehelt: https://konnad.elfond.ee/vaatlused/#/

Ka tänavu ei toimu pandeemia tõttu suuremaid kahepaiksete üle tee aitamise talguid. Siiski on lubanud kohalikud vabatahtlikud mitmel pool oma pereringis, hajutatult ning koroonakriisist tulenevaid ohutusreegleid järgides konni abistada.

Kellel on huvi iseseisvalt oma kodukandis kahepaikseid abistada, saab selleks juhiseid siit: https://konnad.elfond.ee/meelespea

Kõik kahepaiksed on Eestis looduskaitse all, punase raamatu uute hinnangute järgi on kahepaiksed üks kõige kesisemas seisus olevaid loomarühmi.

„Algatus „Konnad teel(t)” kutsuti ellu 9 aastat tagasi, et tuua tähelepanu meie vahvatele kahepaiksetele ning sellele, kuidas inimtegevus neid mõjutab. Seni, kuni ei ole loodud kestlikke lahendusi rändel olevate konnade abistamiseks, saavad nende paremale käekäigule kaasa aidata tähelepanelikud autojuhid ja vabatahtlikud,“ rääkis ELFi “Konnad teel(t)” algatuse koordinaator Henry Timusk.

Ühtlasi kutsub ELF konna- ja huumorisõpru konnade tavapärase rändekuu ehk aprilli jooksul konni, nende eluviise ja omadusi esile toovaid meeme looma.

Pildi- või videomeeme palume jagada "Konnad teel" Facebooki lehel või Instagramis, lisades kindlasti juurde #konnadteel. Samuti võib valminud meeme jagada aadressil foto@elfond.ee.

Parimat ootab üllatusauhind! Konnameemide loomisel võib soovi korral kasutada fotosid ELFi pildipangast: https://bit.ly/3dSAatT

Algatuse „Konnad teelt(t)“ eesmärk on päästa maanteedel hukkuvaid kahepaikseid ning suurendada inimeste teadlikkust Eesti kahepaiksetest, nende eluviisidest ja olulisusest meie ökosüsteemis. Konnade elude päästmisel on abiks tähelepanelikum liiklemine kriitilistes teelõikudes rände ajal õhtutundidel. Pikemas plaanis on vajalik ohtlikele teelõikudele rajada kestlikud ning hästi planeeritud konnatunnelid. Üheksa aastaga on vabatahtlike abiga säästetud üle 133 000  kahepaikse elu. Projekti toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Rohkem infot:

https://konnad.elfond.ee/
https://www.facebook.com/konnadteel

Henry Timusk, „Konnad teelt(t)“ koordinaator
henrykiri@gmail.com

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.