Kui kohtud kevadel metsloomaga?

Postitas Looduskalender - P, 18.04.2021 - 12.12
Autorid

 EJS soovitab, www.ejs.ee

Foto Arne Ader

Metsseapõrsad. Nigula metsloomade turvakodu

Metsseapõrsad. Nigula metsloomade turvakodu ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Emakarudel on pojad, emistel põrsad, linnud on alustanud pesitsemisega. Pole kaugel enam poegimise aeg jänestel, rebastel, kährikutel, huntidel ja sõralistel: põtradel, metskitsedel ja hirvedel. Mõistlik oleks metsloomi ja linde pesitsuse ajal mitte häirida.

Metsisekukk

Metsisekukk. Veebikaamera kuvatõmmis Fleur, LK foorumist

  1. Kui juhtud kokku metslooma poegadega, tagane selles suunas, kust tulid. Väldi sattumist emaslooma ja poegade vahele.
  2. Kui liigud metsas koeraga, ära lase tal rihmata joosta. Koer võib häirida metslooma ja kahjustada nende poegi ja seeläbi ka ise ohvriks sattuda.
  3. Väldi seismist kitsastes kohtades, jäta endale alati taganemistee ning enda ja metslooma vahele mõni objekt, mille taha vajadusel varjuda.
  4. Ära kunagi meelita söödaga metslooma enda lähedusse. Kui metsloom harjub inimese käest toitu saama, kaob neil inimpelgus ja loomad  tulevad järjest tihedamini majade juurde toitu otsima.
  5. Osadel metsloomadel on oma kindel territoorium, kuhu võõras siseneda ei tohi. Nt põtradel poegimisajal, kui metsistel ja tetredel pulmamängu ajal. Austa seda territooriumi ja püüa sinna mitte siseneda.
  6. Terve metsloom ega ka tema järglased ei vaja inimeste sekkumist ning nad tuleb rahule jätta. Neid ei tohi katsuda ega muidu häirida (silitada, sülle võtta või selfisid tegema hakata).
  7. Metsloomaga kohtumisel tuleks mõelda ka sellele, et nendel võib sageli olla parasiite (kirbud, puugid, täid), ka lindudel. Levib ka linnugripp. Kui oled paljaste kätega lindu/looma puudutanud, tuleb käed kindlasti ära pesta ja võimalusel desinfitseerida.
  8. Vigastatud metslooma või linnu leidmisel ei tohiks teda häirida. Sel juhul tuleks helistada ühtsele riigiinfo telefonile (1247) ja kirjeldada olukorda.
  9. Ära lähene metsloomale või tema poegadele, kui oled ise vigastatud, haige või sinu liikumine on häiritud. Ohu korral on raskendatud taganemisvõimalused. Lisaks võid sa haigusebakteri loomale edasi kanda.
  10. Looduse loomulikku eluringi tuleks sekkuda nii vähe kui võimalik. Metsloomade ja lindude loodusest eemaldamine ja kodus pidamine on seadusega keelatud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.